logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

GRUNTOWNE ZMIANY, CZYLI METAMORFOZY UCZESTNIKÓW W RAMACH PROJEKTU „OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA-YEI” W BIELAWIE

10.08.2018

09:23

Aleksandra

logo OSDZ 1

W dniach 30.07-31.07.2018r. odbyły się metamorfozy uczestników w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia-YEI”. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach z zakresu kreowania wizerunku, podczas których poznali podstawowe zasady dress codu, sposoby autoprezentacji i wizażu, dowiedzieli się jak korygować mankamenty swojej figury odpowiednim doborem stroju oraz jak wykreować swój wizerunek na profesjonalnego pracownika. Warsztaty uświadomiły młodzieży, jak ważny w dzisiejszych czasach jest nasz wizerunek zewnętrzny i jak duży ma wpływ na ocenę naszych kompetencji. Dzięki poznaniu tajników stylistów każdy z uczestników może stać się pewniejszy siebie, nie tylko w życiu zawodowym, podczas wystąpień publicznych czy też na rozmowie kwalifikacyjnej, ale również w życiu codziennym. Zajęcia miały na celu przede wszystkim zwiększenie samooceny uczestników projektu, nauczenie ich sposobów autoprezentacji oraz dbania o siebie. Zajęcia były ukierunkowane na kreowanie wizerunku profesjonalnego pracownika, dlatego też usługa stylisty zakładała pomoc podczas zakupu stroju, w którym uczestnik będzie mógł zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy, natomiast usługa fryzjerska i kosmetyczna miała być zwieńczeniem całej metamorfozy. Młodzież była bardzo zadowolona z przeprowadzonych zajęć, dzięki całej metamorfozie uczestnicy wiedzą już jak kreować swój wizerunek, są pewniejsi siebie, dało się również zauważyć ich zwiększoną samoocenę. Jest to nagroda, na którą niewątpliwie zasługują.

Tekst: Edyta Stachowicz – doradca zawodowy MCK Bielawa.
Zdjęcia: Firma Nestorgroup.

Zdj. 1 Zdj. 2

Zdj. 1, 2: Uczestnicy projektu po metamorfozie.

JAK DUŻO POTRAFIĄ ABSOLWENCI HUFCÓW PRACY?

09.08.2018

11:02

Agata

Absolwenci Hufca Pracy 1-34 Ziębice pobierający naukę w Branżowej Szkole I stopnia CRRiMP są przygotowani do wykonywania zawodu  w jakich przez okres trzech lat pobierają naukę zawodu w zakładach pracy.
Takie wnioski można wyciągnąć z wyników egzaminów czeladniczych, przeprowadzonych przez Komisje egzaminacyjne powołane przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą.
Po ukończeniu szkoły zawodowej absolwent przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, by po jego zdaniu uzyskać tytuł czeladnika w zawodzie, uprawniający do podejmowania pracy na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej można kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia, liceum i podnosić swoje umiejętności na kursach kwalifikacyjnych aż do uzyskania tytułu mistrza w zawodzie włącznie.
Dnia 8-9.08.2018 roku do egzaminu czeladniczego przystąpił kolejny uczestnik Hufca Pracy 1-34 Ziębice, absolwent Branżowej Szkoły I stopnia CRRiMP w Ząbkowicach Śl. w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

z1 z2 z3
Uczestnik Hufca Pracy 1-34 Ziębice podczas egzaminu czeladniczego praktycznego. Egzamin teoretyczny czeladniczy przed Komisją egzaminacyjną powołaną przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą, który odbywa się dnia 09.08.2018r. w Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Dzierżoniowie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HUFIEC OTWARTY DLA WSZYSTKICH

09.08.2018

10:44

Agata

8 sierpnia br. bieżącego roku w naszym Hufcu Pracy w Dzierżoniowie pojawili się niecodzienni goście. Był to bez wątpienia przemiły gest skierowany w naszą stronę a być może nawet rewanż w ramach naszej ostatniej wizyty w Środowiskowej Świetlicy ‘’Tęcza’’ w Pieszycach.
W tak piękny upalny dzień lata po wcześniejszym schłodzeniu się w tymczasowej fontannie zamontowanej na rynku miejskim w Dzierżoniowie, dzieci zostały skierowane przez swojego opiekuna Panią Monikę Boskę, Kierowniczkę Środowiskowej Świetlicy ‘’Tęcza’’ w Pieszycach do budynku, w którym mieści się biuro naszego Hufca Pracy.

Zdjecie 3
Wychowawca Tomasz Kolber towarzyszy dzieciom podczas wspólnego, pamiątkowego zdjęcia w biurze Hufca Pracy w Dzierżoniowie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

GIEŁDA PRACY W MCK OHP W ŚWIDNICY

09.08.2018

10:38

Agata

W dniu 8 sierpnia 2018 roku w pomieszczeniach Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Świdnicy odbyła się  giełda pracy. Swoje oferty pracy przedstawiło  „Adecco”- Agencja Zatrudnienia z Wrocławia. Firma rekrutowała  do bieżących prac magazynowych do firmy Amazon, której siedziba mieści się na Bielanach wrocławskich. Pan Patryk Załęski – specjalista ds. rekrutacji - na wstępie przedstawił krótką prezentację firmy, następnie omówił warunki i formy zatrudnienia. Firma Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się  sprzedażą elektroniczną (tzw. e-handel), prowadząca największy sklep internetowy na świecie. Praca odbywa się w różnych sektorach takich jak: rozkładanie towaru, pakowanie i etykietowanie. Niezależnie od działu każdy pracownik będzie posługiwał się skanerem. Czas pracy trwa 10,5 godziny, w związku z tym osoby zatrudnione  pracują 4 dni w tygodniu a 3 mają wolne, również w porze nocnej. Jest także możliwość pracy weekendowej, na pół etatu dla osób uczących się.

Spotkanie rekrutacyjne
Spotkanie rekrutacyjne

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„WAKACJE Z OHP” W POLKOWICACH

09.08.2018

08:31

Agata

Upalne dni to dla każdego człowieka- dużego czy małego wielkie wyzwanie. Głównie dlatego, że musi pójść po rozum głowy i zachować umiar. Wyjście na baseny to idealny sposób na upał. Przed wyjściem kadra przeprowadziła pogadankę z uczestnikami jak chronić się przed wysoką temperaturą. Młodzież dowiedziała się, że wystarczy rozsądek i trzymanie się kilku podstawowych zasad tj:
-Pić dużo płynów,
-Pamiętać o lekkiej diecie,
-Chronić głowę,
-Chronić ciało.

p1
Młodzież z Hufca Pracy z Polkowic na basenie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DORADZTWO ZAWODOWE

08.08.2018

10:43

Agata

W Hufcu Pracy 1-34 Ziębice grupa wychowawcza w Ząbkowicach Śl. odbywają się spotkania indywidualne kandydatów do hufca z doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Ząbkowicach Śl. w ramach rekrutacji do hufca, podczas których wspólnie pracują oni nad rozwiązaniem kwestii dotyczących:
- Wyboru drogi edukacyjno-zawodowej.
- Zmiany kwalifikacji zawodowych.
- Rozwoju kwalifikacji zawodowych.
- Dostosowania zawodowego do warunków rynku pracy oraz świata pracy.

z1 z2
Rozmowa z doradcą zawodowym

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

REKRUTACJA W HUFCU PRACY 1-30 W WAŁBRZYCHU - CO ZROBIĆ JAK SIĘ NIE UDAŁO!

08.08.2018

10:37

Agata

Zmiany w systemie edukacji wprowadziły lekkie zamieszanie u osób które nie ukończyły gimnazjum i nie tylko.  Ponieważ nie są to rzeczy oczywiste, postanowiliśmy przybliżyć nieco to zagadnienie wszelkie informacje można znaleźć na stronie https://reformaedukacji.men.gov.pl/o-reformie/uczen-i-rodzic/rozwiazania-dla-niepromowanych-uczniow.html
Zdobywanie wykształcenie na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Swoją ofertę kierujemy do młodzieży wieku 15-18 lat, która z różnych przyczyn chce realizować obowiązek szkolny, łącząc naukę z pracą zarobkową.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

AKTYWNE WAKACJE Z OHP

08.08.2018

10:30

Agata

Już drugi tydzień trwają Wakacje z OHP. Pogoda dopisuje i sprawia, że mamy możliwość spędzić go naprawdę aktywnie . Począwszy od poniedziałku młodzież wraz z wychowawcami wybrała się do Parku Sobieskiego w Wałbrzychu, aby tam miło spędzić wspólnie czas. Park jest to miejsce, które śmiało można nazwać płucami Wałbrzycha. Park ten jest bardzo rozległy bogaty w ciekawą roślinność i zwierzęta. W parku mogliśmy się schować przed żarem, który lał się z nieba, porozmawiać o różnych sprawach, ale również pobiegać, poganiać się wśród drzew.

w1 w2 w3
Młodzież na basenie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KANDYDACI DO HUFCA PRACY W ZIĘBICACH NA SPOTKANIACH Z DORADCĄ ZAWODOWYM

07.08.2018

13:23

Agata

W dniu 6 sierpnia br. w siedzibie Grupy Wychowawczej w Ząbkowicach Śląskich odbyły się spotkania kandydatów do Hufca Pracy w Ziębicach z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Ząbkowicach Śląskich. Rozmowy z doradcą dotyczyły omówienia predyspozycji i zainteresowań oraz trafności wyboru zawodu i szkoły, a także możliwości uzyskania zatrudnienia po zakończeniu kształcenia. Kandydaci zostali także poinformowani o zawodach, które są uznawane za deficytowe i poszukiwane na rynku pracy oraz zawodach zrównoważonych i nadwyżkowych.
Spotkania z doradcą zawodowym mają za zadanie ułatwić młodzieży podjęcie decyzji w wyborze  ścieżki dalszego kształcenia i zawodu.  

fot. 1 zajecia hufiec
Kandydat do HP wraz z doradcą zawodowym

Tekst: Paulina Czerna - doradca zawodowy MCK Ząbkowice Śląskie
Zdjęcia: Małgorzata Bukowska - starszy wychowawca HP 1-34 Ziębice

TROCHĘ WODY DLA OCHŁODY – WAKACJE W HUFCU PRACY W GÓRZE

07.08.2018

13:02

Aleksandra

W ostatnich dniach upał daje się we znaki, żar leje się z nieba, ale uczestnicy Hufca Pracy w Górze nie narzekają na nadmiar słońca. Cieszą się słoneczną pogodą, gdyż jest to doskonały czas na kąpiel w basenie i dlatego dnia 07.08.2018 r. młodzież wraz z dziećmi oraz podopiecznymi Domu Samopomocy oraz kadrą wychowawczą udała się na basen miejski w Górze by się troszkę ochłodzić w ten wakacyjny czas. Dobrej zabawy nie było końca. Zjeżdżalnie wodne, ciepły piasek, zimna lemoniada i lody to cudowny i nie zapomniany odpoczynek. Młodzież jednogłośnie stwierdziła, że czas   spędzony na świeżym powietrzu, w wodzie i przy pięknej pogodzie to ulubiona forma spędzania wolnego czasu.

g1 g2
Młodzież z Hufca Pracy z Góry odpoczywa na basenie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZIĘBICCY FRYZJERZY SĄ JUŻ PO EGZAMINIE

07.08.2018

11:34

Agata

Dwóch adeptów sztuki fryzjerskiej z Hufca Pracy 1-34 Ziębice stanęło 3 sierpnia br. w Dzierżoniowie do egzaminu czeladniczego. Komisja egzaminacyjna sprawdzała wiedzę praktyczną i teoretyczną.
Egzamin teoretyczny z kolei odbywa się w formie pisemnej i ustnej. Na egzaminie pisemnym zdaje się z rachunkowości zawodowej wraz z kalkulacją, dokumentacji działalności gospodarczej, rysunku zawodowego, przepisów i zasad bhp ochrony ppoż., podstawowych zasad ochrony środowiska, podstawowych przepisów prawa pracy oraz podstawowej problematyki z zakresu podejmowania działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem.
Egzamin ustny obejmuje: technologię, maszynoznawstwo, materiałoznawstwo.

z1 z2 z3
Uczestnicy i komisja  egzaminu czeladniczego w zawodzie fryzjer

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

CO WIEM O ZDROWYM STYLU ŻYCIA?

07.08.2018

11:26

Agata

3 sierpnia bieżącego roku wychowawcy Hufca Pracy w Dzierżoniowie zostali zaproszeni przez Panią  Monikę Bośka Dyrektora Świetlicy Środowiskowej „Tęcza” w Pieszycach na spotkanie z dziećmi, które na co dzień uczęszczają na zajęcia świetlicowe.
Celem przewodnim naszego spotkania było przedstawienie prezentacji o zdrowym stylu życia co objawiło się pozytywną reakcją dzieci, które powitały nas bardzo ciepło i serdecznie. Prezentacja była przeplatana krótkimi pogadankami, ponieważ dzieci miały bardzo dużo do zakomunikowania w temacie zdrowej diety i właściwego odżywiania. Wszystkim towarzyszył uśmiech i dobra zabawa. Pragnąc jeszcze bardziej utrwalić wiedzę postanowiliśmy poprosić dzieci o wykonanie plakatów na temat zdrowych zwyczajów w odżywianiu. Motywem przewodnim prac było hasło: Wiem co jem!

Zdjecie 3 Zdjecie 4

1.Tomasz Kolber – wychowawca 1 – 7 Hufca Pracy w Dzierżoniowie towarzyszy dzieciom podczas wspólnego zdjęcia. W tle widoczna tablica z plakatami dzieci ze świetlicy
2.Wychowawca 1 – 7 Hufca Pracy w Dzierżoniowie towarzyszy dzieciom podczas gier i zabaw sportowych na świeżym powietrzu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

STAŻE ZAWODOWE W RAMACH PROJEKTU „OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA-YEI” W BIELAWIE

07.08.2018

10:04

Agata

logo OSDZ 1
Staże zawodowe w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia-YEI”, dzięki którym uczestnicy mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności zawodowych, trwają już drugi miesiąc. Dało się zauważyć, że uczestnicy projektu są zadowoleni z uzyskania nowych umiejętności, wiedzy praktycznej, poznania lokalnego rynku pracy a przede wszystkim z rozpoczęcia swojej kariery zawodowej.
Dzięki stypendium stażowym młodzież realizuje swoje plany i marzenia, a tym samym chętniej uczestniczy w stażu. Stypendium stanowi dla młodzieży również dodatkowy atut, który niewątpliwie motywuje młodzież do dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Po odbyciu stażu uczestnicy projektu uzyskają stosowne zaświadczenia, potwierdzające nabycie nowych kwalifikacji i umiejętności.

Zdj. 1
Uczestniczka projektu podczas stażu zawodowego na stanowisku pracownika biurowego.

Tekst i zdjęcia: Edyta Stachowicz – doradca zawodowy MCK Bielawa

EGZAMIN FRYZJERSKI CZYLI CZAS SPRAWDZIANU WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI

06.08.2018

13:30

Agata

W słoneczny piątek 3 sierpnia bieżącego roku tuż na półmetku wakacji, uczestnicy naszego Hufca Pracy przystąpili do bardzo ważnego egzaminu fryzjerskiego, który miał za zadanie zweryfikować poziom ich wiedzy z zakresu zagadnień teoretycznych oraz praktyczne umiejętności posługiwania się sprzętem fryzjerskim. Egzamin odbył się w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza  Kotarbińskiego w Dzierżoniowie, a jego organizatorem był Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości. Naszym uczestnikom towarzyszyły emocje oraz stres związany z ogromnym wydarzeniem, które bez wątpienia będzie rzutowało na ich przyszłe życie zawodowe. Dobry wynik z egzaminu daje większą pewność na znalezienie wymarzonej pracy, a co za tym idzie większą stabilizację na wciąż zmieniającym się rynku usługowym.

Zdjecie 1 Zdjecie 2 Zdjecie 3
Zdjęcie 1 – Uczestniczki naszego Hufca Pracy w oczekiwaniu na rozpoczęcie egzaminu
Zdjęcie 2 – Przewodnicząca komisji egzaminacyjnej podczas odczytywania i omawiania regulaminu
Zdjęcie 3 – Nasi uczestnicy siedzący w skupieniu przy swoich stanowiskach egzaminacyjnych

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PODZIĘKOWANIE

06.08.2018

12:58

Agata

PODZIEKOWANIE
Podziękowanie
 

„CZY, OBY TRAFNIE PODJĄŁEM DECYZJĘ” - SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM

06.08.2018

12:52

Agata

W dniu 6 sierpnia 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie kandydatów do Hufca Pracy 1-34 Ziębice, którzy w roku szkolnym 2018/19 wyrazili chęć podjęcia nauki w Branżowej Szkole I stopnia CRRiMP w Ząbkowicach Śl. W trakcie spotkania młodzież miała możliwość uczestniczenia w warsztatach z doradcą zawodowym Panią mgr Pauliną Czerną z Młodzieżowego  Centrum Kariery OHP w Ząbkowicach Śl.
Doradca zawodowy jest osobą, która dzięki wiedzy na temat systemu kształcenia, rynku pracy, wymagań w danym zawodzie i wiedzy o samym uczestniku pomoże mu zaprojektować poszczególne etapy działań w drodze do wymarzonego zawodu.

z1 z2 z3
Kandydaci do Hufca Pracy 1-34 uczestniczący w spotkaniu z doradcą zawodowym Panią mgr Pauliną Czerną

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HUFIEC PRACY Z POLKOWIC NA BASENIE

06.08.2018

12:25

Agata

Strój szybko weźmy,
I gogle, i czepek.
I ręcznik zabierzmy,
Na basen pośpieszmy!
Tam czysta woda,
Czasu  nam nie  szkoda!

Dnia 03.08.2018r. młodzież wraz z wychowawcami Hufca Pracy w Polkowicach znów wybrała się na obiekt sportowo- rekreacyjny „Grzybek” w Polkowicach. Dziewięcioro uczestników z młodszym rodzeństwem i dwóch wychowawców miało możliwość zażycia kąpieli w błękitnej wodzie. Przed wejściem na kompleks rekreacyjno- sportowy młodzież zapoznała się z bezpiecznym korzystaniem z obiektów basenowych. Korzystając ze słońca młodzież opalała się. Aktywnie spędzała czas w wodzie. Grała w piłkę. Najważniejszym punktem wyjścia na basen był konkurs w skokach do wody, zwycięzcą został Kacper. Konkurs okazał się świetnym pomysłem. Uczestnicy świetnie się bawili. Już mamy plany na kolejne wyjście i świetne gry i zabawy.

p1 p2
1- zwycięski skok Kacpra do wody
2- skok grupowy  do wody

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PIEKARZE DALI RADĘ – EGZAMIN CZELADNICZY

03.08.2018

11:31

Filip

W dniu 2 sierpnia br. w sali szkoleń Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy miał miejsce egzamin czeladniczy – teoretyczny uczniów klas III szkół zawodowych w zawodzie piekarz. Do egzaminu przystąpiło 4 uczestników Hufca Pracy 1-34 Ziębice, absolwenci Branżowej Szkole I stopnia CRRiMP w Ząbkowicach Śl.

IMG_20180802_093031 IMG_20180802_093115
Zd. 1. Komisja egzaminacyjna.
Zd. 2. Uczestnicy zdający egzamin czeladniczy w zawodzie piekarz.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZAKOŃCZENIE LIPCOWEGO ZATRUDNIENIA MŁODZIEŻY W RAMACH AKCJI "LATO Z OHP" W BIELAWIE

03.08.2018

10:58

Filip

Dnia 31 lipca zakończyła się pierwsza część akcji LATO z OHP w Bielawie. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Bielawie młodzież podjęła wakacyjne zatrudnienie polegające przede wszystkim na drobnych pracach porządkowych oraz pomocy przy organizacji różnego typu imprez okolicznościowych odbywających się na terenie OSiRu. W ostatnim dniu zatrudnienia na pożegnanie i podsumowanie wspólnej pracy pracodawca zorganizował grilla.

Zdj. 1
Młodzież podczas zakończenia wakacyjnego zatrudnienia.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

LATO OHP Z MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY W DZIERŻONIOWIE

02.08.2018

13:01

Filip

31 lipca zakończył się pierwszy turnus Wakacyjnego Hufca Pracy w Dzierżoniowie.
Dwudziestu młodych ludzi w miesiącu lipcu znalazło pracę w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie
Zatrudniona młodzież była bardzo zadowolona z podjętej decyzji.  Mimo ładnej pogody, którą mogliby wykorzystać na relaks, chętnie przychodzili do pracy i sumiennie wykonywali powierzone obowiązki. Przez miesiąc swojej pracy malowali ławki, obierali warzywa do obiadu, grabili liście, przygotowywali korty, pomagali składać pościel i myć podłogi na terenie hotelu. Zakres zadań był różny w zależności od zapotrzebowania w danym dniu. W związku z tym młodzi ludzie mieli szansę zdobyć szerokie doświadczenie i umiejętności, które przydadzą się  na co dzień ale być może, również w pracy zawodowej. Po pracy większość z zatrudnionej młodzieży korzystała z basenu i siłowni na, który mieli darmowy wstęp. To kolejna korzyść wynikająca z uczestnictwa w Wakacyjnym Hufcu OHP.

IMG_0129 Resized_20180723_084316_2148 Resized_20180723_085549_3514
Na fotografii: 1, 2 Młodzież w trakcie pracy, 3. Grupa lipcowa wraz z komendantem Arturem Dudą.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
123...4

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007