logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

KARTKA BOŻONARODZENIOWA

06.12.2018

12:46

Agata

Święta tuż, tuż i można to zauważyć w 1-13 Hufcu Pracy w Przemkowie. W dniu 05.12.2018r. młodzież i kadra hufca spotkała się by wspólnie przygotować świąteczne ozdoby, które przystroiły naszą jednostkę. Młodzież z Zespołu Szkół w Chocianowie po  raz kolejny przystąpiła do przygotowania projektów kartek świątecznych. Każda praca była oryginalna i jedyna w swoim rodzaju – projekty prac przygotowane z dużym zaangażowaniem i oryginalnym pomysłem. Podczas spotkania miedzy młodzież  a wychowawcami nawiązywała się rozmowa dotycząca tradycji Świąt Bożego Narodzenia, które     obchodzone są w domach uczestników. Młodzież chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami. Podśpiewywali swoje kolędy podczas wykonywania prac. Hufiec pracy przygotowuje się również do organizacji wspólnej Wigilii, podczas której wszystkie wyróżnione kartki zostaną wyeksponowane i nagrodzone.

zdjecie1 Zdjecie 2 (1) 
Zdjęcie nr.1.Uczestnicy podczas wykonywania projektów na kartkę Bożonarodzeniową.
Zdjęcie nr.2. Młodzież wraz ze swoimi pracami.

Opracowanie : Ługowik Danuta
Zdjęcia: Marta Dołęga-Sendyk

SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE W HUFCU PRACY W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

05.12.2018

15:49

Agata

W Hufcu Pracy 1-38 w Bystrzycy Kłodzkiej /Grupie Wychowawczej Nowa Ruda/ zorganizowano spotkanie Mikołajkowe w Kręgielni „Nowar” w Nowej Rudzie. W dniu 05.12.2018 roku uczestnicy z jednodniowym wyprzedzeniem świętowali przypadający 6.12.2018 roku dzień Św. Mikołaja. Podczas rekreacji  młodzież miała okazję odreagować w kręgielni stres związany z nauką i zbliżającym się zakończeniem  I semestru. Zmagania na torze, obfitowały w zdrową rywalizację oraz były okazją do integracji uczestników hufca.
Podczas gry w kręgle, młodzieży towarzyszył dobry humor, śmiech  i poczucie aktywnie spędzonego czasu wolnego. Podczas rozgrywek indywidualnych najlepszy okazał się Jakub, który osiągnął wynik 139 punktów. Tym samym wygrał pudełko czekoladek, którym hojnie obdarował zgromadzonych kolegów i koleżanki. Wszyscy byli zadowoleni z zaproponowanej formy świętowania mikołajek oraz chętni do ponownego spotkania i kontynuacji sportowych zmagań.

by Mlodziez podczas rozgrywek w kregle by Uczestnicy podczas Mikolajkowego spotkania w kregielni
Młodzież podczas rozgrywek na kręgielni
Autor tekstu i zdjęć: Komendant Anna Grochowska.

WOLONTARIAT MIKOŁAJKOWY DLA DZIECI W CEIPM OHP W JELENIEJ GÓRZE

05.12.2018

15:09

Agata

W związku ze zbliżającymi się Mikołajkami, CEiPM OHP w Jeleniej Górze zorganizowało zbiórkę zabawek, gier, książek i kosmetyków. Koordynatorem zbiórki w CEiPM OHP w ramach wolontariatu był specjalista ds. rozwoju zawodowego z CEiPM OHP. Rzeczy przynosili uczestnicy Hufca Pracy, pracownicy oraz wszystkie, chętne osoby. Dzięki zbiórce zgromadzono kilka worków zabawek i innych rzeczy, które mogłyby znaleźć się w prezencie od Mikołaja dla dzieci i młodzieży z najbardziej potrzebujących rodzin. Zbiórka ta wsparła akcję Bursy Szkolnej nr 1 w Jeleniej Górze, która już od kilku lat zbiera głównie zabawki, słodycze i kosmetyki, aby przygotować paczki dla dzieci z najbiedniejszych rodzin.
Specjalista ds. rozwoju zawodowego wraz z uczestnikami Hufca Pracy w Jeleniej Górze odwiedził Bursę Szkolną nr 1 i przekazał zebrane w CEiPM OHP rzeczy. Mamy nadzieję, że zebrane rzeczy, rozświetlą buzię uśmiechem radości u wielu dzieci.

Specjalista ds rozwoju zawodowego wraz z uczestnikami HP 1-6 pod Bursa Szkolna nr 1
Specjalista ds.rozwoju zawodowego i uczestnicy Hufca Pracy

tekst: Edyta Bandura, specjalista ds. rozwoju zawodowego
Zdjęcie: stażystka z CEiPM OHP

MŁODZIEŻ Z MYSŁAKOWIC W KARKONOSKIM PARKU NARODOWYM

05.12.2018

15:03

Agata

Wychowankowie z OSiW OHP w Mysłakowicach uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Instytucja ta mieści się w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze w sąsiedztwie licznych szlaków turystycznych oraz Wilczego Potoku.
Podczas zajęć młodzież zapoznała się z niezwykle ciekawą budową geologiczną i unikatowymi formami terenu, jakie możemy podziwiać we wschodnich Karkonoszach. W trakcie pokazu multimedialnego, dzięki nowoczesnej technologii wychowankowie przenieśli się na sam szczyt Śnieżki, a także przemierzyli szlaki na Równi pod Śnieżką oraz odwiedzili Samotnię, najpiękniejsze schronisko w Karkonoszach.

KPN1 KPN2
Młodzież z Mysłakowic poznaje Karkonoski Park Narodowy

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZWYCIĘZCY „RAZEM BEZPIECZNIEJ” WE WROCŁAWIU

05.12.2018

14:58

Agata

W dniu 04.12.2018r. reprezentacja 1-13 Hufca Pracy w Przemkowie wzięła udział  w uroczystej gali podsumowującej XX – edycję konkursu wiedzy o Policji, pt. „Razem Bezpieczniej”. Uroczystość odbyła się w  Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych oraz oświatowych województwa dolnośląskiego.
Nasi uczestnicy znaleźli się na liście zaproszonych gości i młodzieży, zdobywając II miejsce podczas konkursu rejonowego.

dwk 4 uczestnicy jubileuszowej gali Razem bezpeczniej
Uczestnicy  na gali w Teatrze Capitol

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

UCZESTNICY HUFCA PRACY Z TRZEBNICY NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM WE WROCŁAWIU

05.12.2018

13:23

Agata

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, to jeden z najpiękniejszych jarmarków. W tym wyjątkowym świątecznym czasie Wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej, zimowej scenerii. Dlatego i my w tym roku  w ramach nadchodzących Mikołajek postanowiliśmy poczuć bliżej magię zbliżających się świąt. Wśród choinek, Mikołajów, reniferów, aromatu ciepłej czekolady  i kolorowych pierników, czekała na nas moc świątecznych niespodzianek.
Zwiedziliśmy piękny wrocławski Rynek, który teraz zamienił się w Świąteczną Krainę.  

t Uczestnicy HP 1-48 na Domku Widokowym na Placu Solnym t Uczestnicy HP 1-48 przed Jarmarkiem Bozonarodzeniowym
1.Uczestnicy Hufca Pracy z Trzebnicy na Placu Solnym we Wrocławiu
2.Młodzież na Jarmarku Bożonarodzeniowym

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ŚWIĘTA TUŻ TUŻ…

05.12.2018

13:16

Agata

W kącie już choinka stoi,
obok bombki leżą wszędzie,
kiedy tato ją przystroi, najpiękniejsza w świecie będzie!
Mama się po kuchni krząta,
i jest bardzo czymś przejęta.
Babcia dom z uśmiechem sprząta,
Prawda, przecież idą Święta!

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach z ogromnym zaangażowaniem szykuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Aby jednak dni te były wyjątkowe i spędzane w miłej atmosferze, należy zadbać o ład, porządek, wystrój w swoim otoczeniu. Już od kilku dni, na zajęciach warsztatowych z wychowawcami, uczestnicy szyją, wycinają, malują, rysują, kleją. W ten sposób powstają przepiękne aniołki, choinki, reniferki, bałwanki.

za mlodziez przy pracy za uczestnicy prezentuja wykonane ozdoby
1. Młodzież podczas pracy.
2. Uczestnicy prezentują własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

AKCJA CHARYTATYWNA W OSIW OHP W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH– ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI DLA OSÓB POTRZEBUJĄCYCH

05.12.2018

13:06

Agata

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II

Miesiąc grudzień to szczególny czas w życiu każdego człowieka. Już od pierwszych dni przygotowujemy się do Wigilii Bożego Narodzenia, robimy zakupy, szykujemy prezenty. Nie każdy jednak ma możliwość usiąść z rodziną przy bogato zastawionym stole, pełnym wigilijnych potraw    i w podniosłej, rodzinnej atmosferze. Są ludzie, którym życie napisało inny scenariusz.

z Uczestnicy z zapalem tworza plakat informacyjny o akcji charytatywnej z plakat gotowy
1. Uczestnicy z zapałem tworzą  plakat informacyjny o akcji charytatywnej.
2.Plakat gotowy. Włączamy się do akcji!

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DZIEŃ Z PRAWEM W BOLESŁAWIECKIM HUFCU

05.12.2018

12:57

Agata

W bolesławieckim Hufcu Pracy tematyka profilaktyki uzależnień jest realizowana przez cały rok kalendarzowy. Dzięki autorskiemu programowi profilaktyki uzależnień pn. „Wybieram życie, Nie biorę!” i dofinansowaniu z Urzędu Miasta Bolesławiec, młodzież ma możliwość uczestniczyć w rożnych przedsięwzięciach związanych z profilaktyką. Grudzień to miesiąc ostatnich zajęć przed podsumowaniem zrealizowanych przedsięwzięć i nowym programem na nowy rok kalendarzowy.
W dniu 04.12.2018r. W Prywatnej Szkole Podstawowej z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy dobyły się kolejne zajęcia dla młodzieży  w ramach autorskiego programu.

zajecia z adwokatem Pawlem Wilasem
Zajęcia młodzieży z adwokoatem

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HUFIEC PRACY Z GÓRY NA UROCZYSTYM FINALE ,,RAZEM BEZPIECZNIEJ’’ W TEATRZE MUZYCZNYM ,,CAPITOL’’ WE WROCŁAWIU

05.12.2018

12:52

Agata

Dnia 4 grudnia 2018 r. uczestniczki Hufca Pracy w Górze wzięły udział w uroczystej gali w teatrze muzycznym ,,Capitol” we Wrocławiu podsumowujący XX jubileuszowy wojewódzki konkurs wiedzy o Policji- ,,Razem bezpieczniej”. Konkurs jak i galę organizowała Wojewódzka Komenda Policji we Wrocławiu oraz Wojewódzka Dolnośląska Komenda OHP we Wrocławiu.
Nasze uczestniczki znalazły się w zacnym gronie zaproszonych gości jak i młodzieży, która wygrała poszczególne etapy konkursu dzięki zajęciu III miejsca podczas konkursu rejonowego. Wśród gości nie mogło zabraknąć również przedstawicieli władz samorządowych oraz oświatowych województwa dolnośląskiego. Wspaniałą galę uświetniły również występy młodzieży z szeregów OHP.

g Inscenizacja dotyczaca przemocy w rodzinie g Uczestniczki z Pania Alicja Janosz
1.Inscenizacja dotycząca przemocy w rodzinie
2.Uczestniczki z HP z Góry z Panią Alicją Janosz

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

FINAŁ WOJEWÓDZKI XX EDYCJI KONKURSU WIEDZY O POLICJI "RAZEM BEZPIECZNIEJ”

05.12.2018

12:40

Agata

W dniu 4.12.2018 r. w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa gala podsumowująca XX edycję konkursu wiedzy o Policji „Razem Bezpieczniej”.
Uroczyste podsumowanie XX edycji konkursu wiedzy o Policji „Razem Bezpieczniej stanowi ukoronowanie wieloletniej współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji i Dolnośląskiej Wojewódzkiej  Komendy Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu,  w zakresie działalności  profilaktycznej i wychowawczej na rzecz młodzieży OHP. W uroczystości udział wzięły reprezentacje n/w jednostek organizacyjnych DWK OHP: HP w Górze, HP w Legnicy, HP w Przemkowie, HP w Wołowie, HP w Strzelinie,  HP w Trzebnicy, HP w Dzierżoniowie, HP w Bielawie, HP w Ziębicach, OSiW  w Mysłakowicach, HP w Jeleniej Górze oraz reprezentacja HP w Bolesławcu -  zdobywcy pierwszych trzech miejsc w czterech finałach rejonowych konkursu. Najlepsi uczestnicy rejonowych etapów przedsięwzięcia przybyli do Wrocławia wraz z wychowawcami i policjantami, którzy przygotowywali młodzież do konkursu.

policja gala1 gala2
Podsumowanie Konkursu "Razem Bezpieczniej" we Wrocławiu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „MÓJ WYMARZONY ZAWÓD” W JELENIEJ GÓRZE

04.12.2018

14:22

Agata

Dnia 4 grudnia br. w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Jeleniej Górze rozstrzygnięto konkurs pn. „Mój wymarzony zawód”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, placówek szkolno-wychowawczych.  
Celem konkursu było kształtowanie wśród młodzieży świadomości dotyczącej planowania drogi – edukacyjno zawodowej oraz kształtowanie wartości związanych z pracą. Odpowiedni wybór zawodu w przyszłości zaowocuje znalezieniem dobrej i ciekawej pracy.  Miał też na celu zaprezentowanie swoich pasji, twórczej postawy kształtowania umiejętności artystycznych wśród młodzieży.

je Komisja ocenia prace je Nagrodzone prace
1.Komisja ocenia prace
2.NAgrodzone prace

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW HUFCÓW WROCŁAWSKICH Z „MAŁYM KSIĘCIEM”

04.12.2018

13:04

Agata

HP 1-47 we Wrocławiu od wielu lat współpracuje z Teatrem Arka realizując wspólne przedsięwzięcia m.in. projekt „Teatr, życiem pisany”, spotkania z aktorami, wywiad z reżyser Renata Jasińską, udział uczestników w zajęciach teatralnych. W dniu 4 XII 2018r. uczestnicy hufców wrocławskich obejrzeli spektakl teatralny  pt. „Mały Książę” w wykonaniu zespołu integracyjnego Teatru Arka.  Spektakl został wyreżyserowany przez  Renatę Jasińską. W tytułową postać Małego Księcia wcielił się aktor francuski Aleksander Marquezy, a  na scenie towarzyszył  mu zespół integracyjny – niepełnosprawnych i pełnosprawnych zawodowych aktorów.  

wr1 wr2
Młodzież z Hufca wrocławskiego w Teatrze Arka

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

NARADA ORAZ SZKOLENIE NA TEMAT ETYKA PRACOWNIKA OHP W CENTRUM EDUKACJI I PRACY MŁODZIEŻY OHP W JELENIEJ GÓRZE

04.12.2018

12:57

Agata

Dnia 04.12.2018r. w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Jeleniej Górze odbyła się narada z pracownikami jednostek. Na naradzie omówiono bieżącą pracę jednostek w terenie. Przypomniano o najważniejszych działaniach, jakie jednostki te mają jeszcze zrealizować
w tym roku oraz podsumowano dotychczasowe działania.  Przedstawiono kwestie związane  z organizacją różnych przedsięwzięć na rzecz rynku pracy, takich jak: seminaria edukacyjne, panele dyskusyjne i konkursy zawodoznawcze. Również dyskutowano o promocji EURES i ECAM  wśród społeczności lokalnych oraz omówiono realizację projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

j Narada w Centrum j Zespol ds. efektywnosci
1.Narada w Centrum w Jeleniej Górze
2.Zespół ds. efektywności

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA- SZANSĄ NA GODNE ŻYCIE OSÓB CHORYCH NA AIDS

04.12.2018

12:51

Agata

W pracy wychowawczej często stosowane są różnorakie metody. Realizowane programy edukacyjne dotyczące zdrowia, w tym problemu HIV i AIDS, powinny być przede wszystkim szerzeniem świadomości ryzyka zakażenia oraz możliwością poszukiwania sposobów profilaktyki, a nie tylko dostarczania samej wiedzy.
Młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP z Ząbkowic Śl., po etapie szkolnym, miała możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w Olimpiadzie organizowanej przez Państwową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ząbkowicach Śl. Udział uczestników w konkursie można potraktować jako jeden z przejawów profilaktyki na temat zjawiska „dżumy XX wieku”.

1.Pamiatkowe zdjecie. 2.Uczestniczka olimpiady.
1.    Pamiątkowe zdjęcie.
2.    Uczestniczka olimpiady

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DZIEŃ GÓRNIKA W LEGNICKO-GŁOGOWSKIM OKRĘGU MIEDZIOWYM

04.12.2018

12:21

Agata

„Niech każda Szychta szczęśliwa będzie,
 a  Św. Barbara daje swe orędzie...”

Dziś w całym regionie wielkie święto – Barbórka. Ci, których rzadko widzimy, bo pracują pod ziemią: odziani w odświętne stroje górnicy dumnie paradują po ulicach Polkowic, Lubina, Głogowa i Legnicy.  To święto dla całego regionu, bo w każdym rodzie znajdzie się ktoś, kto pracował, pracuje lub marzy o pracy w KGHM Polska Miedź.

pol1 pol2 pol3
1.Władze miasta i Powiatu Polkowickiego składają hołd górnikom.
2.Orkiestra górnicza SIERPOL towarzyszy od lat w dniu 4 grudnia budzącym się Polkowiczanom.
3. Życzenia dla górników opracowane przez młodzież.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ARTYSTYCZNE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT W DZIERŻONIOWIE

04.12.2018

12:14

Agata

Już niebawem będą święta, dlatego też w Hufcu Pracy w Dzierżoniowie kolejny tydzień trwają do nich przygotowania. Na razie uczestnicy zajmują się artystyczną stroną przygotowań, do których motywuje szereg konkursów proponowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy lub lokalne instytucje. Mechanicy, lakiernicy, fryzjerzy czy kucharze nawet jeśli nie wierzą, że mają jakikolwiek cień zmysłu artystycznego na zajęciach koła plastycznego szybko przekonują się, że wystarczy chęć, trochę kleju połączonego z brokatową fantazją i zarówno kartka na ogólnopolski konkurs, bombka na konkurs wojewódzki oraz wszelkiego rodzaju ozdoby świąteczne i choinkowe łatwo się tworzą.

dzi1 dzi2 dzi3 
1.Uczestnicy podczas zajęć koła plastycznego
2,3. Ozdoby i kartki świąteczne wykonane na Konkurs Ogólnopolski, dla instytucji współpracujących z OHP oraz lokalny konkurs ozdób świątecznych

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ANDRZEJKOWE SPOTKANIE ABSOLWENTÓW I UCZESTNIKÓW HUFCA PRACY W DZIERŻONIOWIE

04.12.2018

11:15

Agata

Andrzejkowe Spotkanie Absolwentów i Uczestników dzierżoniowskiego hufca odbyło się 30 listopada br. w Centrum Poszanowania Energii w Bielawie. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez Panią Komendant zaproszonych gości: dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, doradcy zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie oraz oczywiście uczestników i absolwentów hufca.
Następnie w magicznej atmosferze, przy blasku świec i nastrojowej muzyce rozpoczął się Magiczny Wieczór Andrzejkowy. Opiekun Koła Aktywnych przygotował przeróżne gry i zabawy andrzejkowe. Wraz z doradcą zawodowym staraliśmy wywróżyć zawód przyszłości.

 dz2 dz1  dz3
Młodzież podczas Andrzejkowego spotkania w Hufcu Pracy w Dzierżoniowie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„WIEM, WIĘC JESTEM BEZPIECZNY” W ZESPOLE SZKÓŁ IM. B. KRUPIŃSKIEGO W LUBINIE

04.12.2018

09:22

Agata

W dniu 03.12.2018 roku kadra  polkowickiego hufca spotkała się z młodzieżą pierwszego rocznika – uczniami popularnej w regionie szkoły górniczej. W tym zespole kształcą się nie tylko górnicy ale również specjaliści o rozmaitych specjalnościach, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania regionu.
Dyrekcja szkoły jest wyczulona na bezpieczeństwo uczniów nie tylko kształcących się w zawodach górniczych. Pracownicy młodociani pierwszego rocznika przechodzili już szkolenia stanowiskowe u swoich pracodawców.  Nawet najlepsze szkolenia  nie zabezpieczą ludzi, by nie dochodziło do wypadków, dlatego ważna jest rutyna, powtarzalność rutynowych czynności ratujących życie, toteż młodzież I rocznika spotkała się na warsztatach z ratownikiem medycznym, który wyposażony w pomoce dydaktyczne przypominał zasady udzielania I pomocy wszystkim potrzebującym.

p2 p1
1.Młodzież w czasie warsztatów ratujących życie.
2.Delegacja uczestników I rocznika z wizytą u pani dyrektor mgr inż. Elwiry Waczur z życzeniami dla wszystkich Barbórek

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

GIEŁDA PRACY W MCK OHP W KOWARACH

04.12.2018

08:38

Agata

Dnia 03.12.2018 w siedzibie Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Kowarach odbyła się giełda pracy. Została ona przeprowadzona na stanowisko magazyniera dla lokalnego przedsiębiorcy, który prowadzi hurtownię w branży spożywczej, firmy AMBEER. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez pracodawcę ogólnych warunków zatrudnienia oraz specyfiki pracy na danym stanowisku.

Gielda pracy MCK Kowary 1
Giełda pracy w MCK OHP w Kowarach

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
1234567...12

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007