logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

ŻYWA LEKCJA PATRIOTYZMU DLA NAJMŁODSZYCH

14.02.2018

09:45

Agata

Bardzo ważne jest to, aby już od najmłodszych lat wszczepiać w młode serca uczucia do własnego kraju, przedstawiać im losy Ojczyzny oraz trudną drogę do odzyskania wolności. Dzięki takim informacjom nawet najmłodszemu pokoleniu patriotyzm nie będzie obcy.
Dnia 13.02.2018 roku Hufiec Pracy w Górze zorganizował  żywą lekcję historii w Zespole Szkolno- Przedszkolnym z oddziałami Integracyjnymi w Glince przeprowadzoną przez Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów. W lekcji tej wzięła również młodzież z Hufca Pracy w Górze uczestnicząca w programie autorskim „Patriotyzm – najwyższa wartość” oraz kadra wychowawcza hufca. Spotkanie miało na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Czym jest patriotyzm? – słownik mówi, że miłością do ojczyzny, a jak patriotyzm postrzegają najmłodsi? Patriotyzm to słowo, które z pewnością nie każde dziecko jest wstanie zrozumieć tak jak młodzież czy osoby dorosłe. Jednakże nie znaczy to, że nie możemy o tym z nimi rozmawiać.

g Lekcja patriotyzmu g1 Lekcja patriotyzmu. g2 ogladanie ryngrafu g3 Ogladanie broni

Młodzież i dzieci podczas lekcji patriotyzmu zorganizowanej przez Hufiec Pracy w Górze

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

UCZYMY SIĘ CAŁE ŻYCIE - WYCHOWAWCY Z HUFCA PRACY NA SZKOLENIU

13.02.2018

13:45

Agata

W dniu wczorajszym 12.02.2018 r. wychowawcy Hufca Pracy Pani Krystyna Zdral i Aneta Hajdukiewicz miały okazję uczestniczyć w bezpłatnym szkoleniu zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych ora Żak – szkoły policealne.
Szkolenie pod tytułem „Rola pedagoga szkoły we wdrażaniu doradztwa zawodowego w szkole ponadpodstawowej” miło za zadanie przybliżyć nam następujące zagadnienia:
1.    Podstawy prawne organizacji doradztwa zawodowego w szkole.
2.    Organizowanie doradztwa grupowego i indywidualnego.
3.    Tworzenie WSDZ
Kadra HP 1-30 na szkoleniu.  (3) Kadra HP 1-30 na szkoleniu.

Wychowawcy 1-30 HP z Wałbrzycha na szkoleniu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA-YEI” PROJEKT REALIZOWANY W BRZEGU DOLNYM

13.02.2018

12:30

Agata

logo OSDZ

W Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Brzegu Dolnym trwa obecnie realizacja projektu „Od szkolenia do zatrudnienia-YEI”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Nasi uczestnicy w dniu 09.02.2018r. rozpoczęli cykl spotkań z psychologiem.
Celem grupowego wsparcia psychologicznego jest wzmocnienie kompetencji społecznych uczestników projektu oraz zbudowanie zaufania grupy. W ramach treningu przewidziano zajęcia z zakresu integracji, komunikacji, negocjacji i rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Zajęcia mają za zadanie podwyższyć samodzielność i zwiększyć szansę znalezienia zatrudnienia.
Młodzież była zadowolona ze spotkania, wszyscy się zintegrowali i chętnie ze sobą współpracowali.

uczestnicy projektu podczas zajec z psychologiem (2)

Uczestnicy podczas zajęć z psychologiem

Tekst/zdjęcia: Aneta Chraniuk- opiekun grupy, Bernadeta Burczak- pośrednik pracy

ZAJĘCIA GRUPOWE Z PSYCHOLOGIEM W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY OHP W GŁOGOWIE

13.02.2018

12:19

Agata

logo OSDZ

W dniu 12.02.2018r. w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Głogowie odbyły się pierwsze grupowe zajęcia z psychologiem w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia –YEI”.
W zajęciach wzięła udział 10 osobowa grupa młodzieży w wieku 18-24 lat.
W ramach treningu przewidziano zajęcia z zakresu integracji, komunikacji i rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Celem grupowych warsztatów jest zdobycie wiedzy związanej z technikami oraz metodami porozumiewania się. 

1 psycholog zajecia 2 zajecia psycholog MCK Glogow

Młodzież na zajęciach z psychologiem w MCK OHP w Głogowie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

POZNAJEMY PATRONÓW 2018 ROKU – PROJEKCJA FILMU „DZIECI IRENY SENDLEROWEJ”

13.02.2018

12:14

Agata

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP m.in. Rokiem Ireny Sendlerowej. 12 maja minie 10 rocznica śmierci tej wybitnej polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2500 żydowskich dzieci.
W związku z tym, z inicjatywy Klubu Aktywnych i Rady Młodzieży działających w Hufcu Pracy w Kamiennej Górze, uczestnicy postanowili obejrzeć  film „Dzieci Ireny Sendlerowej”, który wyreżyserował John Harrison na podstawie książki Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holokaustu”.

dzieci ireny sendlerowej 002

Młodzież z Hufca Pracy w Kamiennej Górze podczas projekcji filmu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM W MCK OHP W JAWORZE W RAMACH PROJEKTU ,,OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA -YEI”

12.02.2018

14:40

Agata

logo OSDZ

W  Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Jaworze zrealizowane zostały zajęcia z psychologiem w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Zajęcia te młodzież przyjęła z dużym zadowoleniem, co przekładało się na ich zaangażowanie podczas  dwudniowych warsztatów, tj. 7 i 12 lutego br. Pani psycholog, która prowadziła tę formę wsparcia w MCK OHP Jawor zrealizowała ćwiczenia z zakresu integracji, komunikacji, negocjacji i rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

jaw1 jaw2

Zajęcia z psychologiem

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

IV TURNIEJ STRZELECKI IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W GŁOGOWIE

12.02.2018

13:15

Agata

„Historia jest świadkiem czasów,
światłem prawdy,
życiem pamięci i nauczycielką życia.”

Marcus Tullius Cicero

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Jego bilans był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan. Powstańcy walczyli w sposób możliwie najlepszy, choć dużych szans na zwycięstwo nie było. Jako patrioci nie  możemy zapomnieć, co nasi bohaterowie zrobili dla Polski.
Młodzież z górowskiego Hufca, aby oddać hołd poległym już po raz drugi wzięła udział w turnieju strzeleckim im. Romualda Traugutta, który odbył się w 155 rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego w budynku Ligi Obrony Kraju w Głogowie dnia 10.02.2018 r.

g pamiatkowe zdjecie grupowe zawodnikow g Uczestnicy podczas strzelania

1.Pamiątkowe zdjęcie grupowe zawodoników
2.Uczestnicy podczas strzelania

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„Z BIEGIEM HISTORII”- POLKOWICCY UCZESTNICY NAGRALI FILM PT. „OD WSI SIEROSZOWICE DO ZG SIEROSZOWICE”

12.02.2018

13:09

Agata

W ramach programu „Tu żyjemy” został ogłoszony konkurs filmowy pt. „Z biegiem historii”, który promuje historię naszego regionu.  Nasi uczestnicy już podczas ferii intensywnie myśleli o tym jak i gdzie nakręcić film. Młodzież zdecydowała, że głównym tematem ich filmu będzie historia powstania kopalni w Sieroszowicach, a to dlatego, że aktorami i reżyserem filmiku są mieszkańcy gminy Radwanice. Młodzież poszukiwała informacji i dowiedziała się, że budowa  kopalni  ZG „Sieroszowice ruszyła w 1977 roku, a jej eksploatacja rozpoczęła się w 1980 roku. Natomiast w 1996 roku połączono ZG „Polkowice” i  ZG „Sieroszowice” i powstał SIER- POL. Dziś dawny główny szyb ZG  Sieroszowice  nosi miano  Szybu   Jana Wyżykowskiego- odkrywcy złóż miedzi na Dolnym Śląsku.

p1 p2
Migawki ze spotkań

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PRAWDY I MITY O ASERTYWNOŚCI

12.02.2018

10:37

Agata

09.02.2018 roku, uczniowie klasy VII, przysposabiającej do pracy,  wzięli udział w zajęciach, które dotyczyły asertywności. Poprowadziły je pani Sylwia Maciejowska oraz pani Urszula Oleksy - doradcy zawodowi z MCIZ OHP w Wałbrzychu.
W psychologii asertywność oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi. To umiejętność mówienia - nie - wtedy, kiedy rzeczywiście nie zgadzasz się z ogółem.
Młodzież dowiedziała się jak nauczyć się trudnej sztuki asertywności, czyli świadomego odmawiania,  co jest ściśle związane z wiarą we własne możliwości, poczuciem własnej wartości, szacunkiem do siebie i innych ludzi.

w1 w2 w3

Młodzież podczas zajęć z asertywności

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

REALIZACJA PROJEKTU ,,OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA”- ZAJĘCIA GRUPOWE Z PSYCHOLOGIEM W ZIĘBICKIM MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY OHP

12.02.2018

09:35

Agata

logo OSDZ

W Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Ziębicach  trwa realizacja ogólnopolskiego projektu „Od Szkolenia do zatrudnienia- YEI” w ramach programu „Gwarancje dla młodzieży”.
Młodzież, która zgłosiła swój udział w projekcie, została objęta do tej pory wsparciem  doradcy  zawodowego oraz  mogła skorzystać z zajęć grupowych  z psychologiem.
Zajęcia z psychologiem polegały na wzmocnieniu kompetencji społecznych uczestników projektu oraz zbudowaniu zaufania wobec grupy. W ramach treningu młodzież  ćwiczyła jak negocjować i rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Ponadto na spotkaniach uczestnicy kształtowali umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych w celu podwyższenia samodzielności i zwiększenia szans znalezienia zatrudnienia.

z mlodziez  w czasie cwiczenia negocjacji z uczestnicy  wykonuja cwiczenie  dot. kompetencji spolecznych

1.Młodzież uczy się negocjować
2.Uczestnicy wykonują ćwiczenie dotyczące kompetencji społecznych

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

12.02.2018

09:05

Agata

Jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie sytuacji alarmowej i co grozi za nadużycia i fałszywe powiadomienia dowiedzieli się uczestnicy dzierżoniowskiego hufca na zajęciach wychowawczych, które odbyły się 09.02.2018 r. w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dzierżoniowie. Żyjemy w świecie informacyjnym. Po pomoc się dzwoni na numer 112, a tam zapada decyzja kto ma nam tej pomocy udzielić. Nie jesteśmy anonimowi dzwoniąc na ten numer, a mimo to 70 procent telefonów  to nie powiadomienia, ale akty nadużycia. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię alarmową osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy.

1dz 2dz

Uczestnicy Hufca Pracy z Dzierżoniowa przed zajęciami w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

LEKCJA PATRIOTYZMU W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W GÓRZE

09.02.2018

14:26

Monika

„Bez pomocy czytelnika żadne dzieło nie ma znaczenia.
Dialog, jaki w trakcie czytania prowadzi czytelnik z autorem,
sprawia, że dzieło nabiera głębi i staje się przystępne”
Zuzanna Rabska

Dnia 09.02.2018 roku młodzież wraz z wychowawcą udała się do Miejskiej Biblioteki w Górze na zajęcia w ramach programu „Patriotyzm– najwyższa wartość”. Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodzieży, wzbudzenie zainteresowania książką, uświadomienie, że książka może być sposobem na nudę i jest źródłem wiedzy. Zajęcia przeprowadziła Pani Eugenia Ludwinowicz – starszy bibliotekarz w Miejskiej Bibliotece w Górze. Miłość do stron ojczystych, poszanowanie tradycji, pamięć o rodzicach, dziadkach i rodzinie, o uroku młodości i wolności -to główne wątki spotkania.

Mlodziez podczas ogladania kroniki Biblioteki Mlodziez podczas zajec w Miejskiej Bibliotece Mlodziez podczas zajec w Miejskiej Bibliotece

1. Młodziez podczas oglądania kroniki Biblioteki
2,3. Młodziez podczas zajęc w Miejskiej Bibliotece

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

78 ROCZNICA DEPORTACJI POLAKÓW NA SYBIR

09.02.2018

14:01

Monika

"Pierwsi umierali starsi i małe dzieci
oraz zesłańcy pozbawieni rodzin czy przyjaciół,
którzy mogliby się podzielić z nimi jedzeniem"–
w tak nieludzkich warunkach kończyli życie,
tysiące kilometrów od swoich domów,
Polacy skazani przez NKWD na wywiezienie
w głąb Związku Radzieckiego w 1940 i 1941 r.”


W Dzierżoniowie odbyły się uroczyste obchody 78 rocznicy deportacji Polaków na Sybir, w których wzięli udział nasi uczestnicy godnie nas reprezentując złożyli wykonany na zajęciach koła plastycznego piękny stroik o narodowych barwach. Uroczystości  rozpoczęły się w Parku Sybiraka. Pod obeliskiem spotkały się środowiska kombatanckie z prezesem i członkami Związku Sybiraków RP w Dzierżoniowie na czele. Było uroczyste przemówienie, składanie wiązanek kwiatów, zniczy oraz odśpiewanie hymnu Polski i Sybiraków. To ważne wydarzenie, ponieważ w Dzierżoniowie jest wciąż grono osób, które przeżyły deportację.

3 20180209_111143 20180209_111148

1,2. Pomnik w Parku Sybiraków w Dzierżoniowie
3. Uczestnicy drugiego rocznika składają wiązankę pod pomnikiem

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

GRUPOWE SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM W MCK WOŁÓW

09.02.2018

13:36

Monika

logo OSDZ

W dniu 09.02.2018 odbyły się w Młodzieżowym Centrum Kariery w Wołowie pierwsze grupowe zajęcia z psychologiem w ramach projektu "Od szkolenia do zatrudnienia". Prowadząca spotkanie z młodzieżą pani Marta przywiozła ze sobą mnóstwo ciekawych materiałów dydaktycznych, które wykorzystane zostały w trakcie kolejnych gier i ćwiczeń. Wszyscy beneficjenci byli bardzo zaangażowani w trakcie zajęć, każdy z nich czynnie uczestniczył w poszczególnych zadaniach. Mieli możliwość swobodnie wypowiedzieć się na różne tematy, dokonać analizy własnych uczuć i emocji, zaprezentować swoje przekonania o sobie i otaczającym świecie.

zajecia grupowe z psychologiem OSDZ Wolow

Zajęcia grupowe z psychologiem OSDZ Wołów

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HUFIEC PRACY 1-30 W KRWIODAWSTWIE

09.02.2018

12:00

Monika

W dniu dzisiejszym 09.02.2018 uczestniczki Hufca Pracy 1-30 w Wałbrzychu uczące się w trzeciej klasie w Rzemieślniczej Zasadniczej Szkole Zawodowej udały się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ul. Chrobrego 31 w Wałbrzychu aby jako osoby pełnoletnie oddać krew.  Naszym celem jest zaszczepienie w młodych ludziach ideę oddawania krwi. Jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Krew jest tak cenna, gdyż nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskiwanie. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Każda grupa krwi jest jednakowo cenna. Krew jest genialnym i niezwykle cennym lekiem ratującym życie i przywracającym zdrowie.

Uczestniczki 1-30 w krwiodastwie (2) Uczestniczki 1-30 w krwiodastwie

Uczestniczki HP 1-30 w Krwiodawstwie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

XVIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS O PUCHAR KALIBRACYJNY 2018 MYSTIC GOTHIC

09.02.2018

11:54

Monika

W dniu 08 lutego 218 roku Daria Rewicka uczestniczka II rocznika wraz z modelką uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Fryzjerskim Kalibr Cup 2018 w ramach Międzynarodowych Targów WORLD of BEAUTY§ SPA Jahro-Spring- Frühling 2018, który odbył się w Lanškroun (Czechy). Dla Darii fryzjerstwo to nie tylko praca, ale także wielka pasja. Na co dzień praktyki odbywa pod okiem pracodawcy- Pani Jolanty Buczyńskiej, która ją przygotowała i zachęcała do udziału w konkursie. Warto wspomnieć, że Daria uczy się również pod okiem naszego Mistrza Świata w fryzjerstwie Mateusza Milejskiego, który motywuje młodszą koleżankę do rozwijania swojej pasji.

27545373_2039245816293878_1669891097066612444_n 27973210_2039245786293881_4706663318457551281_n

Uczestniczka Daria Rewicka podczas Międzynarodowego Konkursu Fryzjerskiego Kalibr Cup 2018

Tekst i zdjęcia: Nikola Krajewska HP Dzierżoniów

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO SEMESTRU ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W OSiW OHP W MYSŁAKOWICACH

09.02.2018

11:23

Monika

09 lutego 2018 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach odbył się apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2017/2018. Zakończyło się pierwsze półrocze nauki, pierwsze trudy już za nami, więc nadszedł czas na podsumowania i wyróżnienia. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez Kierownika Ośrodka Panią Anettę Kurczyńską wszystkich instruktorów, wychowawców oraz wychowanków. Pani Kierownik w kilku słowach podsumowała miniony semestr. Omówiono dotychczasowe przedsięwzięcia, osiągnięcia poszczególnych wychowanków oraz plany na najbliższe półrocze. Również członkowie Młodzieżowej Rady Uczestników zabrali głos w trakcie apelu – podziękowali w imieniu całej społeczności internackiej kierownictwu, instruktorom , wychowawcom oraz pozostałym pracownikom Ośrodka za opiekę  cierpliwość i wyrozumiałość każdego dnia.

apel podsumowujacy I semestr nagrody dla wyroznionych wyroznienia uczestnicy OSiW(1)

1. Apel podsumowujacy I semestr
2. Nagrody dla wyróżnionych
3. Wyróżnieni uczestnicy OSiW

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

BIESIADA CZWARTKOWA Z PENSJONARIUSZAMI DPS W DZIERŻONIOWIE

09.02.2018

09:56

Monika

Słodkie pączusie, przepyszne faworki i okrąglutkie oponki towarzyszyły „Czwartkowej biesiadzie”, na którą została zaproszona młodzież Hufca Pracy w Dzierżoniowie przez pensjonariuszy i kadrę Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie. Czwartkowa biesiada odbyła się oczywiście w ramach Tłustego Czwartku, do którego przygotowywaliśmy się już dzień wcześniej, kiedy to  nasza aktywna młodzież, kształcąca się w zawodzie kucharz wraz z pensjonariuszkami DDPS przygotowała te słodkości. Integracja rozpoczęła się od rozwiązywania krzyżówki podczas, której młodsi „aktywni” pomagali w rozwiązywaniu pytań.

20180208_125432 DSC_1585 DSC_1595

1,2. Uczestniczki przy wspólnym rozwiazywaniu krzyżówki
3. Uczestnicy podają herbatę pensjonariuszom DDPS

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WARSZTATY CUKIERNICZE W DZIERŻONIOWIE

09.02.2018

08:25

Monika

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem w kalendarzu chrześcijańskim. Zwykle zależy od daty Wielkanocy. Najpopularniejsze potrawy spożywane w tym dniu to pączki i chrusty. I my również postanowiliśmy uczcić to święto, w którym bez wyrzutów sumienia można zjeść mnóstwo słodkości nie zważając na ilość kalorii. W przededniu Tłustego Czwartku 7 lutego 2018 nasi uczestnicy wraz z seniorami z Dziennego Domu Pomocy Społecznej z Dzierżoniowa wzięli udział we wspólnych integracyjnych warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Nr 2. Pod okiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych w krótkim czasie wszyscy poznali różnorodne przepisy, a następnie przygotowali sterty pysznych faworków, oponek i innych wypieków. Na koniec ozdobili je dżemem, cukrem pudrem i wyeksponowali je na blatach kuchennych. Ślinka ciekła wszystkim. Zajęcia były dla młodzieży i seniorów dobrą integracją oraz wymianą doświadczeń. Wszystkie przysmaki pensjonariusze wraz uczestnikami zjedzą następnego dnia na zajęciach w DDPS, gdzie wezmą udział we wspólnych zajęciach integracyjnych. Będzie słodko.

20180207_095855 20180207_095225 20180207_102256

1,2. Wspólne wykonywanie i smażenie faworków
3. Wspólne zdjęcie uczestników z seniorami z zaprzyjaźnionego DDPS

Tekst i zdjęcia: Barbara Bulerska HP w Dzierżoniowie

TŁUSTY CZWARTEK W KAMIENNOGÓRSKIM HUFCU

08.02.2018

13:24

Agata

 „Pączki-pączki, chrusty-chrusty,
niech nam żyje czwartek tłusty”

W dniu 08.02.2018 r., w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, kadra Hufca Pracy w Kamiennej Górze spotkała się z uczestnikami naszej jednostki, aby wspólnie zjeść pączka i przypomnieć wszystkim, skąd wzięła się ta słodka tradycja.
Historia tłustego czwartku sięga już czasów starożytnych, kiedy to w Rzymie bawiono się hucznie, by powitać nadchodzącą wiosnę i pożegnać zimę. W Polsce tradycja jedzenia pączków pojawiła się w XVI wieku. Inna nazwa tłustego czwartku to czwartek zapustny, który przypada na tydzień przed Środą Popielcową i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Według tradycji chrześcijańskiej w tym dniu dozwolone jest objadanie się, głównie pączkami i chrustami.

tlusty czwartek 2 002 tlusty czwartek 009

Tłusty czwartek w Hufcu Pracy w Kamiennej Górze

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
123456...7

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007