logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

PRZYGOTOWANIE PRAC NA WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY OHP”

07.03.2019

14:49

Agata

Dnia 06.03.2019 roku uczestnicy Hufca 1-38 w Nowej Rudzie rozpoczęli przygotowania prac plastycznych pt. „Wypadkom zapobiegam, bo o miejsce pracy dbam”. Młodzież miała za zadanie przygotowanie prac w formacie A3, które popularyzują wiedzę o kulturze pracy, przepisach  i zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, uświadamiają zagrożenia i czynniki szkodliwe dla zdrowia związane z wykonywaną pracą i nieprzestrzeganiem zasad BHP.
Organizatorami konkursu jest DWK OHP oraz Hufiec 1-7 w Dzierżoniowie.

Uczestnicy podczas przygotowywania prac konkursowych
Uczestnicy Hufca Pracy przygotowują prace na konkurs

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

II GIEŁDA EDUKACJI I PRACY W BIELAWIE

07.03.2019

14:11

Agata

Dnia 06.03.2019 roku w Dolnośląskim Inkubatorze Art. Przedsiębiorczości w Bielawie odbyła się po raz drugi Giełda Edukacji i Pracy, zorganizowana przez Szkołę Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie. Przedsięwzięcie miało na celu przede wszystkim promocję szkolnictwa zawodowego oraz pomoc przy wyborze odpowiedniego zawodu.
Do udziału w giełdzie zostali zaproszeni uczniowie III klas Gimnazjum oraz VIII klas Szkół Podstawowych, którzy już niedługo będą musieli wybrać odpowiednią dla siebie szkołę. Uczniowie mogli skorzystać z indywidualnego poradnictwa zawodowego oraz wziąć udział w panelach dyskusyjnych, mogli także zwiedzić stanowiska szkół zawodowych jak również stanowisko bielawskiego Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Punktu Pośrednictwa Pracy.

Zdj. 1 Zdj. 2
Zdj. 1: Stanowisko MCK i PPP.
Zdj. 2: Uczniowie zainteresowani wakacyjnym zatrudnieniem.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 W ŚWIDNICY ŁĄCZY POKOLENIA

07.03.2019

14:03

Agata

W dniu 05.03.2019 w na Zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy, Młodzieżowe Centrum Kariery i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie pod opieką Pani Moniki Szczypki i Joanny Kosowskiej, uczestniczyła w warsztatach pod hasłem „Łączymy pokolenia”- praca z uczniem SPE.
Celem spotkania była współpraca międzypodmiotowa na rzecz integracji środowiskowej oraz międzypokoleniowej a przede wszystkim aktywizacja środowiska pedagogicznego do działań prospołecznych. Około 50 uczestników w tym uczniowie, specjaliści, fundacje oraz osoby niepełnosprawne uczestniczyły w warsztatach.

dz2 dz1
1.    Uczestnicy warsztatów
2.    Uczennica z SOSW w Piławie Górnej w czasie symulacji

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA

07.03.2019

13:52

Agata

Uczestnicy Hufca Pracy 1-38 wzięli czynny udział w akcji zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Nowej Rudzie. Zainicjowane działanie miało na celu zbiórkę żywności i akcesoriów dla zwierząt przebywających w schroniskach.
Reakcją na apel Młodzieżowej Rady jest aktywna postawa noworudzkich uczniów oraz uczestników Hufca Pracy 1-38. Już trzeci dzień młodzież dostarcza do gabinetu pedagoga puszki i opakowania z suchą karmą oraz zabawki i pledy niezbędne do zdrowego funkcjonowania  pupili.

n Uczestniczki hufca podczas zbiorki karmy dla zwierzat n Wsparcie dla mieszkancow schroniska n Uczestniczka HP 1-38 wspiera czworonogi ze schroniska
Uczestnicy Hufca Pracy podczas zbiórki karmy dla zwierząt

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

XXIII PREZENTACJE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH I PONADPODSTAWOWYCH

07.03.2019

10:47

Agata

W dniach 6 i 7 marca odbyły się XXIII Prezentacje Szkół Ponadgimnazjalnych i Ponadpodstawowych w Zespole Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie.
Po uroczystym otwarciu i występach artystycznych młodzież ze szkół powiatu dzierżoniowskiego zwiedzała stanowiska edukacyjne. Trzeba przyznać, że wybór i oferta prezentowanych szkół z roku na rok jest coraz ciekawsza i bogatsza. I tym razem nie zabrakło oczywiście kadry i uczestników dzierżoniowskiego hufca, kształcących się na co dzień w Zespole Szkół Nr 2 w Dzierżoniowie i w Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie.

d1 d3 d2
1.Wychowawcy rozdają ulotki szkoły i hufca
2.Stanowisko fryzjerskie
3.Prezentacja ZS Nr 2 w Dzierżoniowie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DEKORACJE WIOSENNE W STOWARZYSZENIU „INTEGRACJA” W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

07.03.2019

09:44

Agata

Wiosna to piękna pora roku w której przyroda budzi się do życia. Słońce jest coraz wyżej,  rozkwitają kwiaty i zwierzęta budzą się z zimowego snu.    To również czas gdy można  zaobserwować pięknie rozwijające sie liście drzew i krzewów, a z oddali słychać wracające ptaki. Powietrze jest rześkie, dlatego czujemy się lepiej. Mija zmęczenie szarą i ponurą pogodą. W ogrodach robi się kolorowo od rozkwitających kwiatów. Pojawiają się także pierwsze zwierzęta. Jasnoniebieskie niebo pełne jest ptaków wracających do domu po srogiej zimie. Wśród białych chmur znaleźć można wiele bocianów. Biało - czarne ptaki z czerwonymi nogami są zwiastunem nadejścia wiosny.  

z Pomoc w przygotowaniu dekoracji z Patryk i Ola pomagaja zwijac kwiaty z Kartki z motywem wiosennym
1.    Pomoc w przygotowaniu dekoracji
2.    Patryk i Ola pomagają zwijać kwiaty
3.    Kartki z motywem wiosennym

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

OBIERZ KURS NA KARIERĘ – TARGI W LEGNICY

06.03.2019

13:20

Agata

6 marca 2019 r. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w zorganizowało  kolejne Targi Pracy pn. „Obierz kurs na karierę” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy.
Głównym celem targów była pomoc młodzieży w zdobyciu cennych informacji i wskazówek przed wyborem ścieżki zawodowej oraz przygotowanie do przemyślanego i skutecznego wejścia na rynek pracy.
Uczestnicy targów mieli okazję zapoznać się z ofertami instytucji rynku pracy, skorzystać z ofert pracy pracodawców, indywidualnych konsultacji z doradcami zawodowymi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz zapoznać się z szeroką bazą realizowanych projektów, szkoleń zawodowych przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego.
l1 l2 l3
- prezentacja działalności centrum
- stanowisko  - promocja ECAM

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„ARS, CZYLI JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ” – REALIZACJA PROGRAMU W OŚRODKU OHP W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

06.03.2019

10:17

Agata

Już po raz kolejny, młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ząbkowice Śl. miała możliwość spotkania z przedstawicielem Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – panią Małgorzatą Masełko. Zaproszony gość we współpracy z koordynatorem ds. zdrowotnych w placówce, zademonstrował projekcję multimedialną programu „Ars-czyli jak dbać o miłość”.
Wyjątkowość programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” autorstwa pana dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym  podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi. Głównym celem programu jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.

1. Mlodziez podczas zajec
Młodzież podczas zajęć

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

STANISŁAW MONIUSZKO - WYBITNY KOMPOZYTOR

06.03.2019

10:11

Agata

W związku z ustanowieniem przez Senat rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki, dnia 6 marca 2019 roku młodzież z bolesławieckiego hufca wraz z wychowawcami przygotowała gazetkę opisującą Stanisława Moniuszkę. W związku z dwusetną rocznicą urodzin kompozytora oddano w niej hołd „wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki – stawiając go za wzór patriotyzmu”.
Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Wychował się w polskiej rodzinie szlacheckiej.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KWATERA Ł- WOLNOŚĆ JEST KULOODPORNA

06.03.2019

09:56

Agata

Historia Żołnierzy Wyklętych - Bohaterów  Niezłomnych  wrosła w młodzież górowskiego hufca- Ci co z nami pracowali na „Łącze” rozpoczęli dorosłe życie opuszczając nasze mury. Ale pozostawili swoje świadectwo i pewnego rodzaju testament, który realizują ich następcy.
Ogromną radość przyjęliśmy zaproszenie na Wrocławskie spotkanie w dniu 5 marca 2019  z Jarosławem Wróblewskim  autorem udział w spotkaniu „Kwatera Ł- Wolność jest Kuloodporna”, organizowane przez  Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen. To było niezwykłe spotkanie połączenie  – spojrzenia na ekshumacje Instytutu Pamięci Narodowej od strony specjalisty, dr med. Łukasza Szleszkowskiego – (którego mogliśmy obserwować na „Łączce”) oraz z punktu widzenia wolontariuszy, o których także opowiada książka Jarosława Wróblewskiego.

1 2 3 4 5
1.    Od prawej strony : Zofia Świerszcz komendant HP Góra, Ilona Gosiewska Prezes Stowarzyszenia Odra - Niemen Wrocław, Jarosław Wróblewski autor książek, dr. Łukasz Szleszkowski, Eugeniusz Gosiewski, młodzież HP Góra
2.,3    Ania i Damian z HP Góra z Jarosław Wróblewskim podczas dedykowania książki
4,5.    Ania i Damian z HP Góra z Panem Łukaszem Szleszkowskim podczas dedykowania książki

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DORADCA ZAWODOWY W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM

06.03.2019

09:38

Agata

W ramach programu autorskiego „Jak żyć skutecznie. Techniki radzenia sobie ze stresem” doradca zawodowy z MCK Zgorzelec Tomasz Mikołajczyk przeprowadził kolejne już zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.  Tym razem spotkanie było poświęcone rozmowie z przyszłym pracodawcą oraz jak pokonać stres w trakcie rozmowy.  Młodzież dowiedziała się, że umawiając się na spotkanie z potencjalnym pracodawcom należy o swój wygląd tj. zadbać o higienę osobistą, o odpowiedni strój. Dowiedziała się, że niewielka dawka stresu bardziej ich mobilizuje do działania, zaś większa może powodować paraliż. Dlatego dobrze np. przed rozmową wziąć kilka głębszych wdechów czy myśleć pozytywnie.

Doradca zawodowy z uczniami
Doradca zawodowy z uczniami

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY W OŚRODKU OHP W MYSŁAKOWICACH

06.03.2019

09:33

Agata

Dnia 04.03.2019 r. do Ośrodka w Mysłakowicach przyjechali aktorzy Agencji Artystycznej Galana. Młodzież wspólnie z wychowawcami oglądała spektakl profilaktyczny „Pętla” stworzony na podstawie opowiadania Marka Hłaski z 1956 roku. Spektakl przedstawiał swoiste studium alkoholizmu, ukazując ostatni dzień z życia osoby uzależnionej. Mamy tu przedstawioną walkę głównego bohatera o lepszą przyszłość. Jest osoba kobiety, która za wszelką cenę stara się pomóc alkoholikowi, a która dziś nazwana zostałaby pewnie osobą współuzależnioną. Hłasko przedstawił także reakcje społeczeństwa na osoby uzależnione od alkoholu - spotykani przez głównego bohatera, Kubę ludzie drwią z niego, wyrażają się o nim z politowaniem lub traktują jak osobę z marginesu.  

o1 o2
Młodzież z Mysłakowic ogląda przedstawienie teatralne

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WARSZTATY AKTYWIZUJĄCE MŁODZIEŻ W JELENIEJ GÓRZE

06.03.2019

09:26

Agata

W Domu Opieki nad Dzieckiem odbyły się kolejne, cykliczne warsztaty aktywizujące ze specjalistą ds. rozwoju zawodowego. Mają one na celu wsparcie młodzieży z III klasy gimnazjalnej i ostatniej klasy szkoły podstawowej w wyborach edukacyjnych. Młodzież ta szczególnie wymaga wsparcia i pomocy ze strony osób zajmujących się doradztwem i rozwojem zawodowym, ponieważ nie może liczyć na wsparcie własnych rodzin.
Na zajęciach przeprowadzony został test predyspozycji zawodowych, omawiane były kierunki kształcenia w poszczególnych szkołach ponadpodstawowych ze szczególnym naciskiem na te, którymi wychowankowie Dąbrówki są najbardziej zainteresowani.

Mlodziez na zajeciach
Młodzież na zajęciach

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

BUDOWANIE POCZUCIA WARTOŚCI

06.03.2019

09:14

Agata

Każdy z nas jest inny i każdy ma inną historię życia. Na nasze poczucie wartości czy „gorszości”  pracuje całe otoczenie, najważniejsze dla nas osoby oraz ich system przekonań. Akceptacja nasza rodzi się z nami i rolą rodziców jest nas wspierać, a wspierając nas budują nasz system wartości. Jeśli nasi rodzice akceptowali własną niedoskonałość i okazywali nam miłość pomimo tego, że nie spełnialiśmy ich oczekiwań, wtedy mamy wysokie poczucie wartości. Dzięki temu nauczyliśmy się, że jesteśmy wartościowi pomimo swoich niedoskonałości. Niskie poczucie własnej wartości rzutuje na całość naszego życia – nie pozwala nam znaleźć lepszej pracy, mamy trudności z nawiązywaniem relacji, dajemy sobą manipulować, pozwalamy się wykorzystywać.

d1
Uczestnicy Hufca Pracy w Dzierżoniowie podczas oglądania filmu edukacyjnego "Jak budować poczucie wartości”

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„DZIELNE POLKI. U STÓP TWYCH SWE ŻYCIE ZŁOŻYŁAM, POLSKO” – WAŁBRZYSKI HUFIEC W TEATRZE ZDROJOWYM

05.03.2019

15:27

Agata

Wczoraj, 4 marca, młodzież z wałbrzyskiego hufca miała możliwość uczestniczyć w wyjątkowym przedsięwzięciu. W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbyło się poetycko–muzyczne widowisko noszące tytuł "Dzielne Polki. U stóp Twoich swe życie złożyłam, Polsko".
Widowisko to, zorganizowane przez Wałbrzyskie Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", miało na celu ukazanie postaci wybitnych kobiet, które wywarły wpływ na historię Polski. Kobiet, które swoim życiem w różnych aspektach: rodzinnym, społecznym, naukowym, artystycznym oraz w aspekcie walki o niepodległość, dały wyraz wielkiej miłości i przywiązania do Ojczyzny.

Koncert 1 Koncert 2 Koncert 3
Zdjęcia z koncertu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WARSZTATY GRUPOWE Z DORADZTWA ZAWODOWEGO JEDNĄ Z FORM WSPARCIA W PROCESIE EDUKACYJNO-ZAWODOWYM

05.03.2019

14:51

Agata

Doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP  w Ziębicach rozpoczął kolejne cykle zajęć grupowych z młodzieżą  uczącą się.  Wśród  zainteresowanych powstały trzy  grupy o różnych potrzebach. Pierwsza grupa to młodzież gimnazjalna potrzebująca  wsparcia w zakresie wyboru szkoły  oraz zawodu.  W grupie tej   znalazło się 12 uczestników. Oprócz  warsztatów grupowych,  bezcenna  jest  dla tej grupy  indywidualna porada,  w której  uczestniczą  wszyscy zainteresowani. Kolejna  grupa  uczestników to uczniowie  II klasy wielozawodowej,  są w niej  między innymi podopieczni  Hufca Pracy w Ziębicach, ale nie tylko.

zdjecie nr 1 uczniowie  w czasie cwiczenia czynniki zewnetrzne i wewnetrzne zdjecie  nr 2 uczniowie na zajeciach z aktywnych form poszukiwania pracy 1 zdjecie nr 3 mlodziez  w trakcie gry zyciowe wybory
zdjęcie nr 1 - uczniowie  w czasie ćwiczenia czynniki zewnętrzne i wewnętrzne
zdjęcie nr 2 - uczniowie  na zajęciach z aktywnych form poszukiwania pracy
zdjęcie nr - 3 młodzież  w trakcie gry życiowe wybory

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ILUZJA PIĘKNA KREOWANA PRZEZ MEDIA- ZAJĘCIA W DZIERŻONIOWIE

05.03.2019

11:47

Agata

Internetowe kanony piękna inspirują ludzi na całym świecie. Jednak  ideał współczesnego piękna kreowany przez media mija się z prawdą, a my często ulegając tej iluzji, wpadamy w kompleksy. Sylwetki znanych celebrytów  promujących się w social mediach są fałszywe i mało możliwe do osiągnięcia bez ingerencji chirurgicznych. Dlatego też, aby zwiększyć świadomość naszych uczestników w tym temacie 4 marca br. w Hufcu Pracy w Dzierżoniowie odbyły się kolejne zajęcia w ramach autorskiego programu „Piękno inności”.

d
Młodzież z Hufca Pracy z Dzierżoniowa podczas zajęć w ramach programu "Piękno inności"

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

AKTYWNOŚĆ DOBRY WYBÓR W WAŁBRZYSKIM HUFCU PRACY

05.03.2019

09:42

Agata

W wałbrzyskim hufcu pracy rozpoczęliśmy realizacje programu Aktywność Dobry Wybór pod nazwą „Jem- szanuję- nie marnuję”. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na jakość naszego stylu życia, na zdrowe odżywianie a także na szanowanie jedzenia i niemarnowanie go.
W dniu wczorajszym 04.03.2019 wychowawcy hufca Pani Kamila Wybraniec i Aneta Hajdukiewicz udały się do Szkoły Podstawowej nr 5 gdzie w dwóch grupach dzieci z klas 0 przeprowadziłyśmy zajęcia „Ile cukru jest…”
Każdy zdaje sobie sprawę, że cukier w dużych ilościach znajduje się w słodyczach, deserach i napojach. Należy go unikać ze względu na ryzyko nadwagi i problemów zdrowotnych. Co jednak z pozornie zdrowymi produktami?  Płatkami śniadaniowymi „fit”, batonami zbożowymi i jogurtami? W jakich „zdrowych” produktach spożywczych znajduje się dodany, ukryty cukier i czym je zastępować?

w Zajecia z dziecmi  Jem zdrowo (3) w Zajecia z dziecmi  Jem zdrowo
Pani Aneta Hajdukiewicz podczas zajęć z dziećmi.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„BEZ WZGLĘDU NA TO, CO ROBISZ, MYŚL”

04.03.2019

15:15

Agata

W dniu dzisiejszym w siedzibie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Legnicy odbyło się szkolenie  związane z ekonomiczną grą stymulacyjną -  Chłopska Szkoła Biznesu.
Gra Chłopska Szkoła Biznesu to innowacyjne narzędzie do pracy z grupami-oraz możliwość wykorzystania jej do prowadzenia kursów, warsztatów i zajęć z przedsiębiorczości.
W spotkaniu oprócz pracowników OHP  uczestniczyło około 30 przedstawicieli instytucji rynku pracy z terenu Dolnego Śląska.
Chłopska Szkoła Biznesu to planszowa gra ekonomiczna, w którą równocześnie może grać od 12 do 30 osób w wieku od 12 roku życia. Gra została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako narzędzie edukacyjne lub szkoleniowe.

leg1 leg2 leg3
- uczestnicy szkolenia
- w trakcie gry

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZAKOŃCZENIA PROGRAMU INTEGRACYJNO- ADAPTACYJNEGO „WITAJ W OHP” W OŚRODKU OHP W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

04.03.2019

14:33

Agata

Rozpoczynając naukę w nowym miejscu, wychowankowie spotykają się po raz pierwszy z nowymi kolegami, nauczycielami i wychowawcami. Każda z grup wychowawczych jest zbiorem indywidualności. Początek roku szkolnego jest dla większości uczestników okresem trudnym i pełnym pytań. Jaka okaże się nowa klasa? Kto będzie wychowawcą? Jakich spotkam nauczycieli? Czy będę się dobrze czuł w nowym gronie koleżanek i kolegów?
Przed wychowawcą stoi poważne zadanie – takie pokierowanie 20-stoma lub 30-stoma osobami  by utworzyły one zgrany zespół, dlatego też ważne jest aby stworzyć i wcielić w życie dobry program adaptacyjny.

1.Grupa mlodziezy na zakonczenie programu.
1.    Grupa młodzieży na zakończenie programu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
123456789...10

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007