logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

SPOTKANIE Z PANEM EDMUNDEM DĄBROWSKIM PREZESEM HONOROWYM KOŁA MIEJSKIEGO ZWIĄZKU KOMBATANTÓW RP I BWP W DZIERŻONIOWIE

02.05.2018

09:10

Aleksandra

27 kwietnia  br. w Zespole Szkół nr 2 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie młodzieży z pierwszego rocznika z Panem Edmundem Dąbrowskim, żołnierzem walk o niepodległość i suwerenność Polski, wieloletnim, zasłużonym prezesem związku kombatantów, wspaniałym człowiekiem, który przeżył okrucieństwa wojny i okupacji i wciąż, pomimo upływu lat wspomina o tym z ogromnymi emocjami. Pan Edmund rozmawiał z uczestnikami spotkania o burzliwej i tragicznej historii swojej rodziny a także Polski. Młodzi ludzie tacy, jak m.in. Pan Edmund z pokolenia wojennego nagle znaleźli się w bardzo trudnym okresie historycznym a okupacja niemiecka i sowiecka odebrała im wolność i niezależność. Wielu z nich zostało wcielonych do grup partyzanckich i łącznikowych Armii Krajowej i tym samym powołanych do obrony naszej Ojczyzny – Polski. To był wielki sprawdzian polskości, który zdali celująco.

Naoczny swiadek wojennych losow Polski na spotkaniu z uczniami Zespolu Szkol nr 2 w Dzierzoniowie Pan Edmund Dabrowski - bohater Rzeczypospolitej Polskiej Pan Edmund Honorowy Szef Zwiazku Kombatantow RP Uczniowie wsluchani we wspomnienia wojenne Pana  kombatanta

1.Naoczny świadek wojennych losów Polski na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie

2.Pan Edmund Dąbrowski - bohater Rzeczypospolitej Polskiej

3.Pan Edmund Honorowy Szef Związku Kombatantów RP

4.Uczniowie wsłuchani we wspomnienia wojenne Pana  kombatanta

Tekst: Tomasz Kolber – wychowawca Hufca Pracy 1-7 w Dzierżoniowie

Zdjęcia: Barbara Trepner – starszy wychowawca Hufca Pracy 1-7 w Dzierżoniowie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA

02.05.2018

08:58

Aleksandra

W dniu 27 kwietnia 2018 roku odbyła się wizyta uczestników Hufca Pracy 1-7 Dzierżoniów wraz z wychowawcami  w Powiatowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie. Nasi strażacy w ramach ich święta, które odbędzie się 4 maja zostali uhonorowani podziękowaniami i życzeniami za swą ciężką oraz bardzo odpowiedzialną pracę na rzecz mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego. Czym jest Międzynarodowy Dzień Strażaka? Święto to  po raz pierwszy zaczął kultywować australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę śmierci  pięciu kolegów-po fachu  (Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa).  2 grudnia 1998 roku w Linton. Strażacy ci  próbowali ratować życie oraz  majątek w czasie pożaru, dlatego ponieśli największa ofiarę. Święto to chociaż oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 r., od wielu lat obchodzone jest w Polsce w dniu ich patrona Swiętego Floriana. Strażacy bardzo często narażają swoje życie by ratować innych dlatego należą się im wyrazy szacunku i uznania.Uczymy szacunku  naszych uczestników, a ten dzień był okazją do złożenia podziękowań za wkład włożony w wychowanie naszej młodzieży.

20180427_130708_resized

Wizyta uczestników Hufca w Powiatowej Strazy Pozarnej.

Tekst: wychowawca 1-7 HP Dzierżoniów Adam Kapka

Zdjęcia: Komendant 1-7 HP  Dzierżoniów Jadwiga Hajduk- Stalica

ŚWIĘTO 1 MAJA I 3 MAJA W POLSCE.

02.05.2018

08:52

Aleksandra

W dniu 26 kwietnia w Zespole Szkół Cechu Różnych w Bielawie oraz w Zespole Szkół nr 2 w Dzierżoniowie odbyły się spotkania z uczestnikami Hufca Pracy Dzierżoniów, którego tematem były święto 1 Maja i 3 Maja. Dzień później odbył się uroczysty apel z tej okazji przygotowany przez naszych uczestników.Czym jest Święto 1 Maja? Jest to Święto Pracy, które obchodzone jest w Polsce od 1950 roku.  Należy wspomnieć, że geneza tego święta wywodzi się od wydarzeń, które miały miejsce w Chicago w 1896 roku. Doszło wtedy do zamieszek w, których zginęło 11 robotników. Należy wspomnieć, że osoby te walczyły o 8 godzinny czas pracy, wolne soboty,  a także o godne warunki.Drugim świętem, o którym była mowa dnia dzisiejszego było święto Konstytucji 3 Maja. Ustawa jak sama nazwa mówi została uchwalona 3 maja 1792 roku. Była to ustawa, która zmieniała ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

20180426_080925

Spotkania uczestników Hufca.

Tekst: wychowawca Hufca Pracy Adam Kapka

Zdjęcie: Komendant Hufca Pracy Jadwiga Hajduk- Stalica

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

TARGI PRACY W MCK W LUBANIU

02.05.2018

08:46

Aleksandra

27 kwietnia 2018r.  odbyły się Targi Pracy. W holu siedziby Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Lubaniu swoje firmy zaprezentowało wielu lokalnych pracodawców, a także organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i instytucje lokalne.  W spotkaniu wzięły udział również instytucje związane z rynkiem pracy. Z pośród zaproszonych na targi pracodawców  i instytucji stanowiska wystawiennicze przygotowały m.in: „Prodomar”,   Auto Szkoła „Siwy” z Leśnej,  „Agro –Farm” Sp. zo.o., „ IDEAL WORK” Sp.zo.o.,  „Bambini & Bajtuś”, Pracownia Psychologiczna I. Siemaszko, P.P.H.U. K. Liszt, Perła J. Bakuniak, „Maxi” T. Kremis, P.P.H.U „Produkt” P.Romanowski z Olszyny. Organizacje pozarządowe i  stowarzyszenia to m.in. Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów „ODNOWA”, Inkubator Organizacji Pozarządowych, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu.Targi Pracy były skierowane do młodzieży uczącej się, osób nieaktywnych zawodowo i bezrobotnych. Przedsięwzięcie to cieszyło się dużym zainteresowaniem społeczności lubańskiej. Wiele osób miało okazję zapoznać się z zaprezentowanymi propozycjami pracy oraz z oczekiwaniami i wymaganiami, jakie stawiają zarówno miejscowi pracodawcy.

Uczestnicy Targow na prelekcji

Uczestnicy Targów na prelekcji.

Tekst: Liliana Czerwińska/doradca zawodowy MCK OHP Lubań

Zdjęcia: Aneta Palka/pośrednik pracy  MCK OHP Lubań

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WIZYTA UCZESTNIKÓW W ARESZCIE ŚLEDCZYM W DZIERŻONIOWIE

02.05.2018

08:33

Aleksandra

26.04.2018r. w ramach działań profilaktycznych uczestnicy hufca oraz młodzież spoza OHP, uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie wybrali się na wycieczkę do Dzierżoniowa celem poznania systemu penitencjarnego Aresztu Śledczego. Areszt ten podlega Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej we Wrocławiu. Jednostka jest przeznaczona dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn.W wyodrębnionym oddziale typu zamkniętego przebywać mogą skazani odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz młodociani. Po wejściu zostaliśmy oprowadzeni przez wychowawcę i funkcjonariusza służby więziennej niemal po całym budynku. Mięliśmy okazję zobaczyć poczekalnię dla podejrzanych, cele, w tym również cele dźwiękoszczelną –„izolatkę”, gdzie osadzeni trafiają za nieprzestrzeganie regulaminu, bibliotekę, pokoje przesłuchań, spacerniak, siłownię oraz salę widzeń. Podczas zwiedzania biblioteki mięliśmy możliwość porozmawiania z dwoma więźniami wykonującymi tam pracę W trakcie zwiedzania wychowawca aresztu opowiadał nam o swoich zadaniach i obowiązkach, poznaliśmy również strukturę organizacyjną jednostki, regulamin oraz konsekwencje jego nieprzestrzegania. Dowiedzieliśmy się jak wygląda dzień osób osadzonych, jakie mają prawa i obowiązki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej wycieczki, ponieważ na własne oczy mogliśmy zobaczyć wszystko to, co do tej pory większość z nas mogła oglądać wyłącznie na filmach. Uświadomiliśmy sobie, w jakich warunkach odbywa się karę pozbawienia wolności oraz, że praca w więziennictwie nie należy do łatwych i nie każdy może ją wykonywać. Już niedługo czeka nas kolejny wyjazd, tym razem do oddziału półotwartego Aresztu w Piławie Dolnej.

Uczestnicy przed wejsciem do Aresztu

Uczestnicy przed wejściem do Aresztu.

Tekst i zdjęcia – Mariola Stasiewicz – st. wychowawca Hufca Pracy w Bielawie

DORADCA KLIENTA W KAMIENNOGÓRSKIM HUFCU

02.05.2018

08:26

Aleksandra

W dniu 25.04.2018 r. odbyło się spotkanie uczestników Hufca Pracy w Kamiennej Górze z doradcą klienta Panią Titi Michalczuk – przedstawicielką Banku Credit Agricole. W ramach wyposażania uczniów w umiejętności zawodowe mogli oni dowiedzieć się jak poruszać się w sektorze bankowym, a przede wszystkim jak można założyć konto bankowe i jak obsługiwać kartę płatniczą. Będzie to przydatne szczególnie dla uczestników, którzy już niedługo podejmą swoją pierwszą pracę zawodową. Uczniowie dowiedzieli się również o możliwości wydania karty z możliwością płatności zbliżeniowych i internetowych. Prowadząca spotkanie zapoznała także wszystkich z indywidualnym ubezpieczeniem „Pomoc dla ciebie”, oferującym szeroki zakres pomocy w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach życia codziennego, takich jak: pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, świadczenie obejmujące wizytę lekarza, pomoc w domu na wypadek awarii, zalania, pożaru, ochrona na wypadek kradzieży, pomoc w przypadku awarii komputera czy samochodu.Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania prowadzącej pytań na temat poruszanych zagadnień i stwierdzili, że nabyta w dniu dzisiejszym wiedza na pewno przyda im się w życiu. Wszyscy otrzymali również materiały informacyjne, które mogli zabrać do domu i zapoznać się nimi bardziej szczegółowo.

IMG_20180425_095731

Spotkanie z doradcą klienta.

Tekst: Roman Miszczak

MCK NA DNIU KARIERY ZAWODOWEJ W BOLESŁAWCU

27.04.2018

14:08

Aleksandra

Dnia 26 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu odbył się Dzień Kariery Zawodowej pn. „Dbamy o Twoją przyszłość”. W przedsięwzięciu wzięli udział m.in.: Zespół Szkół Elektronicznych, uczelnie wyższe: Politechnika Wrocławska, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im Witelona w Legnicy, lokalni pracodawcy, przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji, Powiatowej Straży Pożarnej, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Bolesławcu. W ramach Dnia Kariery ZSE przygotował dla gimnazjalistów propozycję oferty edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019 w formie pokazów branżowych, charakterystyki poszczególnych kierunków, spotkań z uczniami ZSE oraz nauczycielami przedmiotów zawodowych. Uczestnictwo Młodzieżowego Centrum Kariery było doskonałą okazją do zaprezentowania działalności jednostki. Młodzież mogła zapoznać się z ofertami zatrudnienia dla osób uczących się oraz absolwentów. Specjalista ds. rozwoju zawodowego informował o aktualnych szkoleniach zawodowych, a doradca zawodowy udzielał wskazówek dotyczących właściwych wyborów kariery zawodowej. Spotkanie dało młodzieży możliwość zapoznania się ofertami lokalnych pracodawców oraz było dobrą okazją do zdobycia informacji dotyczących dalszego kształcenia. Uczestnicy spotkania chętnie zapisywali się na kursy zawodowe.Organizatorzy na zakończenie przygotowali pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe upominki zaprojektowane i wykonane przez uczniów ZSE.

Uczestnicy spotkania z doradca zawodowym_

Uczestnicy spotkania z doradcą zawodowym_

Tekst: A. Kołodziej- spec. ds. rozwoju zawodowego MCK Bolesławiec

Zdjęcia: G. Mysiak - doradca zawodowy MCK

MŁODZIEŻ Z OŚRODKA SZKOLENIA I WYCHOWANIA W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH NA SPOTKANIU Z DORADCĄ ZAWODOWYM JOANNĄ PIŃCZUK W PUP W ZĄBKOWICACH ŚL.

27.04.2018

13:57

Aleksandra

Z myślą o przyszłych absolwentach 26.04.br.w Powiatowym Urzędzie Pracyw Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące aktywizacji zawodowej zorganizowane dla wychowanków Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHPw Ząbkowicach Śl. Młodzież pod opieką instruktora praktycznej nauki zawodu udała się do urzędu, gdzie uzyskała informacje z zakresu działalności i jego struktury organizacyjnej. Podczas spotkania uczniowie klasy III GM – uczestnicy szkolenia w zawodzie  krawiec, zapoznali się z ofertą Powiatowego Urzędu Pracy i uzyskali niezbędną wiedzę dotyczącą warunków rejestracji, statusu, zabezpieczenia społecznego osób bezrobotnych. Gimnazjaliści zostali poinstruowani w zakresie: form skutecznego poszukiwania pracy, możliwości podjęcia szkoleń, finansowania kosztów egzaminów, pożyczek szkoleniowychi środków na podjęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne i poszukujące pracy.

Mlodziez przed budynkiem Powiatowego Urzedu Pracy w Zabkowicach Sl. Mlodziez w klubie pracy Mlodziez zapoznaje sie z oferta Powiatowego Urzedu Pracy

1. Młodzież przed budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Śl.

2. Młodzież w klubie pracy.

3. Młodzież zapoznaje się z ofertą Powiatowego Urzędu Pracy.

Zdjęcia: Mateusz Marciniak wychowawca OSiW OHP w Ząbkowicach Śl.

Tekst: Bożena Chodorowska instruktor pnz OSiW OHP w Ząbkowicach Śl.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DZIEŃ OTWARTY HUFCA PRACY 1-48 W TRZEBNICY

27.04.2018

13:30

Aleksandra

27 kwietnia 2018 w Ochotniczym Hufcu Pracy 1-48, przy udziale i wsparciu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Trzebnicy, odbył się, w ramach inicjatywy Klubu Aktywnych i Rady Młodzieży, dzień otwarty pt. „Przyłącz się do OHP”.W dniu otwartym uczestniczyli uczniowie z klas III gimnazjum z pobliskich szkół.  Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która chce aktywnie wykorzystać swój czas podczas edukacji w szkole branżowej I stopnia. Dzień ten miał na celu zaprezentowanie działalności  Ochotniczego Hufca Pracy w Trzebnicy. Komendant Hufca Pani Agnieszka Januszowska opowiedziała przybyłym uczniom o formach wsparcia i przedsięwzięciach realizowanych w hufcu. Natomiast uczestnicy przy wsparciu nauczycielki pani Izabeli Janickiej zaprezentowali prezentację multimedialną na temat zawodów, w których mogą się kształcić przyszli adepci.Młodzież chętnie zadawała pytania chcąc uzyskać informacje m.in. na temat realizowanych programów edukacyjnych i przedsięwzięć, samej szkoły, w której odbywały by się zajęcia edukacyjne, tendencji na współczesnym rynku pracy i możliwości zdobycia pracy po wykształceniu się w wymarzonym zawodzie. Po prezentacji młodzież zwiedziła pracownie, w których kształcą się przyszli sprzedawcy, mechanicy czy kucharze.  Osoby zainteresowane przyjęciem do OHP oraz nauką zawodu w Szkole Branżowej I stopnia mogły uzyskać rzetelne informacje od komendant HP oraz wychowawców na temat procesu rekrutacji.

Prezentacja dzialalnosci hufca przez komendant A. Januszowska Prezentacja na dzien otwarty  HP w  Trzebnicy

Prezentacja działalności hufca przez komendant A. Januszowską.

Prezentacja na dzień otwarty  HP w  Trzebnicy

Tekst- Barbara Bielska – uczestniczka  HP 1-48

Zdjęcia – Bogdan Kucięba – st. wychowawca HP 1-48

UCZESTNICZKA Z OSIW OHP W MYSŁAKOWICACH SZÓSTA W POLSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE DOTYCZĄCYM WIEDZY O OHP

27.04.2018

13:13

Aleksandra

W dniach 24 kwietnia – 26 kwietnia br. w Zielonej Górze odbył się Ogólnopolski Konkurs dotyczący wiedzy o działalności i historii Ochotniczych Hufców Pracy. Naszą Komendę reprezentowała uczestniczka Kamila Latawiec z OSIW OHP w Mysłakowicach. Celem Konkursu było kultywowanie tradycji Ochotniczych Hufców Pracy sięgającej Junackich Hufców Pracy oraz upowszechnianie wiedzy o patronie Ochotniczych Hufców Pracy – Świętym Janie Pawle II. Podczas trzydniowego pobytu Kamila miała za zadanie zmierzyć się z testem wiedzy o Ochotniczych Hufcach Pracy oraz popisać się wiedzą o patronie OHP. Do Konkursu przystąpiło 23 uczestników z całej Polski. Musieli zmierzyć się z zadaniami testowymi,  wymagającymi dużej wiedzy na temat naszej instytucji oraz wiedzy o Świętym Janie Pawle II. Po ocenie zadań konkursowych nasza uczestniczka uplasowała się na szóstej pozycji w kraju. Wykazała się ogromną wiedzą nie tylko o naszej instytucji ale również o naszym patronie. Podczas trwania Konkursu na jego uczestników czekało również wiele innych, przyjemnych niespodzianek. Mieli okazje uczestniczyć w seansie relaksacyjnym w Planetarium. Zwiedzili Zieloną Górę z uwzględnieniem walorów historycznych miasta. Nie zabrakło również wspaniałej  zabawy w Bowling Club połączonej z zajęciami integracyjnymi dla uczestników Konkursu.  Trzy dni dla naszej uczestniczki upłynęły  w przemiłej atmosferze. Poznała wiele wspaniałych, młodych ludzi z całej Polski. A przede wszystkim godnie reprezentowała naszą Komendę Wojewódzką. Gratulujemy Kamili i życzymy dalszych sukcesów.

Kamila przed wejsciem na Konkurs Kamila gotowa do quizu

Kamila przed wejściem na Konkurs.

Kamila gotowa do quizu

Tekst i zdjęcia: Anetta Kurczyńska – Kierownik OSIW OHP w Mysłakowicach

NIKOTYNIZM- DROGA DO SAMOSPALENIA.

27.04.2018

12:59

Aleksandra

Palenie tytoniu jest jednym z głównych i najbardziej rozpowszechnionych znanych czynników ryzyka wielu chorób, który można wyeliminować. Papierosy są jedynym sprzedawanym legalnie na całym świecie- produktem rakotwórczym. Młodzież w wieku szkolnym często sięga po papierosy nie zdając sobie sprawy z tego, jakie to może mieć skutki w przyszłości. Osoba paląca wyroby tytoniowe szkodzi nie tylko sobie, ale również osobom znajdującym się w jej otoczeniu. Palenie stanowi największe, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Wyniki badań chemicznych wskazują, że poziom substancji toksycznych w polskich papierosach jest wyższy od tych papierosów produkowanych w wielu krajach europejskich i USA.  Palenie tytoniu oraz narażenie na dym tytoniowy niesie poważne negatywne skutki zdrowotne. Dowodzi się, że palenie oddziałuje negatywnie prawie na cały organizm, a palacze są szczególnie narażeni na: choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płucastmagruźlicazapalenie płuc), choroby układu krążenia (choroba niedokrwienna sercatętniak aortyudar mózgumiażdżyca) oraz nowotwory (gardłakrtaniprzełyku tchawicyoskrzela i płuca, krwi, żołądkawątrobytrzustki, nerki i moczowodu, okrężnicyszyjki macicypęcherzajelita grubego).

1.Uczestnicy podczas testu wiedzy

Uczestnicy podczas testu wiedzy.

Tekst i zdjęcia:Anna Zawłocka- wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ząbkowice Śl.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZAJĘCIA Z DORADCĄ ZAWODOWYM W OLEŚNICY

27.04.2018

12:48

Aleksandra

Dnia 27.04.2018 roku w Młodzieżowym Centrum Kariery w Oleśnicy odbyły się zajęcia z młodzieżą z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy.Doradca zawodowy MCK cyklicznie spotyka się z młodzieżą z Centrum w ramach wsparcia doradczego mającego na celu uświadomienie młodym osobom konieczność dalszej edukacji. Młodzież mająca problemy edukacyjne często chce zakończyć swój proces edukacyjny na poziomie gimnazjalnym. Rolą doradcy jest uświadomienie i przekonanie ich o konieczności podjęcia wysiłku dalszej edukacji. Edukacji opartej na własnych zainteresowaniach i predyspozycjach, a do tego niezbędna jest znajomość własnego potencjału. Wiedząc, kim jestem i czego chcę dużo łatwiej jest podjąć decyzję odnośnie przyszłości zawodowej. Dlatego tak istotnym elementem samowiedzy jest świadomość swoich mocnych i słabych stron. W trakcie spotkań uczestnicy poznają swoje mocne i słabe strony mają możliwość zastanowienia się nad poziomem samooceny oraz wzmacniają poczucie własnej wartości. Doradca motywuje uczestników do dalszej pracy nad swoimi słabościami oraz wzmacnia ich wiarę we własne możliwości.Spotkania przebiegają w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, młodzież aktywnie uczestniczyła we wszystkich zadaniach i wyraża  chęć kontynuacji  procesu doradczego.

1

 Młodzież podczas zajęć w MCK                               

Tekst i zdjęcia: Anna Jóźwiak- doradca zawodowy MCK

HUFIEC PRACY W POLKOWICACH SPRAWDZA KUMIEJĘTNOŚCI KULINARNE NA XV EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ SPRAWNY W ZAWODZIE – KUCHARZ” W ZĄBKOWICACH ŚĄSKICH

27.04.2018

09:38

Aleksandra

W dniu 25.04.2018 roku mistrzowie kuchni z 8 jednostek OHP z Dolnego Śląska zmierzyli się z niełatwą sztuką użytkową czyli gotowaniem. W ciągu trzech godzin dwuosobowe zespoły musiały przygotować wykwintny posiłek obiadowy z całkiem zwykłych produktów w kuchni dla siebie nieznanej ( mimo tego , że każdy z tej szesnastki zna dokładnie przepisy HACAP-u).W części teoretycznej nasze dziewczęta –  Kamila i Karolina reprezentujące naszych pracodawców : LUBINPEX i AQUAHOTEL przez 60 minut odpowiadały na 40 zamkniętych pytań związanych z zawodem. Jury składające się w dwóch trzecich z egzaminatorów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu na zakończenie  konkursu przedstawiło punktację , z której ( jak podkreśliła pani Ewa Ancerowicz cała szesnastka zdała część teoretyczną egzaminu zawodowego według procedur OKE. Gratulujemy – ta część egzaminu nakłada na zdających uzyskanie przynajmniej 50 % punktów ( zaliczona matura w części pisemnej ,podstawowej to 30 % poprawnych odpowiedzi) .Potem nastąpiła najbardziej spektakularna część konkursu : w przeciągu 180 minut z najnormalniejszych produktów, które na co dzień znajdują się w naszych kuchniach, młodzi kucharze musieli wyczarować posiłek obiadowy. Jury zwracało uwagę na prawidłowy proces obróbki wszystkich produktów higienę pracy i współpracy w grupie, wygląd przygotowanych potraw, wygląd stołów produkcyjnych po zakończeniu zadania konkursowego. Wszystkie zespoły otrzymały te same propitety na cztery porcje potrawy dwie dla gotujących, jedna dla jury i jedna dla niecierpliwie oczekujących wychowawców z 8 jednostek.

IMG_20180425_135000 IMG_20180425_144118 IMG_20180425_150918 IMG_20180425_151341

Opis zdjęć:

1.Smak, estetyka i zapach to cechy potrawy sporządzonej przez Karolinę i Kamilę z HP Polkowice

2.Uczestniczka z Oleśnicy zaprezentowała nie tylko umiejętności kulinarne ale także fantazyjny sposób zabezpieczenia głowy na czas gotowania.

3.Drużyna 1-23 HP Polkowice odbiera gratulacje, dyplomy i upominki.

4.Koniec konkursu, wszyscy wracają zadowoleni do domów.

Opracowanie i zdjęcia: Maria Bardon – komendant HP Polkowice

Zdjęcia Maria Bardon

 

 

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

UCZESTNICY HUFCA PRACY 1-30 W WAŁBRZYCHU NA PODIUM

27.04.2018

09:15

Aleksandra

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich przeprowadzono 25 kwietnia br. wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny  w pracy w zawodzie kucharz”. Organizatorem przedsięwzięcia była Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP  oraz 1-2 Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śl. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu. W konkursie udział wzięli uczestnicy z ośmiu jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP z Dolnego Śląska – uczniowie ostatnich klas zasadniczych szkół zawodowych.Mimo wysokiego i wyrównanego poziomu konkursu naszym uczestnikom Martynie Dreni oraz Wojciechowi Sitkowi udało się zająć pierwsze miejsce w tym prestiżowym konkursie.    I w tym miejscu chcemy bardzo podziękować instruktorom zawodowym i pracownikom Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej I Stopnia w Wałbrzychu za znakomite przygotowanie młodzieży. Jak emocje opadły wszyscy wspólnie podkreślali profesjonalne przygotowanie konkursu: zarówno część teoretyczna i praktyczna były na bardzo wysokim poziomie. Teraz trzymajcie za nas kciuki w dalszej części konkursu w której będziemy reprezentować nasze województwo.

Uczestnicy konkursu (2) Uczestnicy konkursu (3) Uczestnicy konkursu (4) Uczestnicy konkursu (2)

Uczestnicy konkursu

Tekst i zdjęcia st. wych. Aneta Hajdukiewicz

WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY EKO-POLSKA

27.04.2018

09:05

Aleksandra

Hufiec Pracy w Bolesławcu wraz z Dolnośląska Wojewódzka Komendą OHP we Wrocławiu są organizatorami VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego EKO-POLSKA pt. „Chcemy oddychać. Walczymy o czyste powietrze”. Celem konkursu jest propagowanie zdrowego stylu życia, popularyzacja wiedzy ekologicznej, podniesienie stanu świadomości ekologicznej uczestników OHP, kształtowanie postawy uczestników na rzecz ochronyśrodowiska, aktualne zagrożenia przyrody związane z zanieczyszczeniem powietrza, poznanie sposobów dbania o czyste powietrze oraz motywowanie młodych ludzi do podejmowania działań dla dobra człowieka i otaczającej go przyrody. Konkurs adresowany jest do uczestników OHP, a zadaniem wychowanków jest wykonanie samodzielnie prezentacji graficznej na dany temat. W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śl. konkurs został ogłoszony przez wychowawców grup. Chętni uczestnicy wykonali prezentację z których została wybrana jedna praca Patryka  Adamajtisa. W swojej pracy uczestnik ukazał jak dbać o czyste powietrze, oraz czym są spowodowane zanieczyszczenia powietrza. Praca Patryka zostanie wysłana do Bolesławca i tam będzie reprezentować nasz Ośrodek. Trzymamy kciuki za Patryka. Zastanów się co Ty możesz zrobić aby powietrze było czyste.  Oto kilka rad:

Patryk podczas wykonywania prezentacji

Patryk podczas wykonywania prezentacj.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Rak, Magdalena Kłysz– wychowawca OSiW Ząbkowice Śl.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

X POWIATOWY KONKURS WIEDZY O MIEŚCIE I RZEMIOŚLE

27.04.2018

08:56

Aleksandra

25 kwietnia odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Mieście i Rzemiośle z hasłem przewodnim „Świadomie ku przyszłości” .W siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości odbył się po raz dziesiąty konkursu, którego organizatorem był  Zespół Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie. Honorowy Patronat objął Burmistrz Miasta Bielawa oraz przewodniczący Rady Miejskiej Bielawy i Prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu, którzy ufundowali puchary dla najlepszych uczestników. Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich powiatowych gimnazjów, a jego główne cele to podtrzymywanie wśród młodzieży gimnazjalnej poczucia tożsamości lokalnej oraz motywowanie  do angażowania się w obecną i przyszłą rzeczywistość naszej Małej Ojczyzny. Konkurs składał się z czterech etapów obejmujących „Krzyżówkowe zmagania”, „Dawniej i dziś” – co przedstawiają fotografie? ,„Zawodowe Kalambury”, „Pytania i odpowiedzi”. Pytania i krzyżówki  obejmowały wiedzę o mieście Bielawa, jej architekturze, zabytkach, historii i tradycjach, znaczących dla jej historii i rozwoju.

20180425_100142 20180425_103837(1)

Młodzież podczas konkursu.

Tekst/zdjęcia: Jadwiga Hajduk-Stalica – Komendant Hufca Pracy w Dzierżoniowie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WIZYTA UCZESTNIKÓW HUFCA PRACY 1-63 W STRZELINIE W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY OHP W STRZELINIE

27.04.2018

08:46

Aleksandra

W dniu 26.04.2018r. młodzież z Hufca Pracy 1-63 w Strzelinie wraz z wychowawcą p. Wandą Ziółkowską złożyła wizytę w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Strzelinie. Spotkanie odbyło się w ramach autorskiego programu „Praca moją pasją”, który jest realizowany w strzelińskiej jednostce. Uczestnicy zapoznali się z działalnością MCK OHP, a przede wszystkim z ofertą kursów i szkoleń realizowanych przez tą jednostkę rynku pracy, dzięki którym mogą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe uzupełniające dotychczas zdobyte wykształcenie. Pośrednik pracy p. Marta Połetek w ciekawy dla uczestników sposób omówiła także możliwości awansu i rozwoju zawodowego młodzieży. Zajęcia zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania, którzy mieli dużo pytań i wzięli bardzo aktywny udział w przedsięwzięciu.W dniu 26.04.2018r. młodzież z Hufca Pracy 1-63 w Strzelinie wraz z wychowawcą p. Wandą Ziółkowską złożyła wizytę w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Strzelinie. Spotkanie odbyło się w ramach autorskiego programu „Praca moją pasją”, który jest realizowany w strzelińskiej jednostce. Uczestnicy zapoznali się z działalnością MCK OHP, a przede wszystkim z ofertą kursów i szkoleń realizowanych przez tą jednostkę rynku pracy, dzięki którym mogą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe uzupełniające dotychczas zdobyte wykształcenie. Pośrednik pracy p. Marta Połetek w ciekawy dla uczestników sposób omówiła także możliwości awansu i rozwoju zawodowego młodzieży. Zajęcia zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania, którzy mieli dużo pytań i wzięli bardzo aktywny udział w przedsięwzięciu.

zdj.1 Mlodziez podczas wizyty w MCK OHP w Strzelinie. zdj.2  Mlodziez podczas wizyty w MCK OHP w Strzelinie.

Młodzież podczas wizyty w MCK OHP w Strzelinie.

Autor: Wanda Ziółkowska, st.wychowawca HP 1-63 w Strzelinie

Zdjęcia: Wanda Ziółkowska, st.wychowawca HP 1-63 w Strzelinie

PO CO SPOTYKAMY SIĘ Z PSYCHOTERAPEUTĄ UZALEŻNIEŃ?

26.04.2018

13:47

Agata

Hufiec Pracy w Dzierżoniowie zaprasza na zajęcia specjalistów różnych profesji. Na kolejnym spotkaniu uczestnik zapytał się wprost.”Proszę Pani co z nami jest nie tak, skoro mamy spotkania z psychoterapeutą?”
Zgodnie z zasadą, że nie ma niemądrych pytań, trzeba było zacząć od początku i wytłumaczyć naszym młodym słuchaczom  czemu służą takie spotkania i czym jest profilaktyka. Ilość ostatnich spotkań z różnymi specjalistami była ogromna. Realizujemy programy autorskie i w związku z tym staramy się, aby przekazywana wiedza była pełna, rzetelna i pochodziła od fachowców, a nasza młodzież wiedziała, że zawsze z danym problemem może zwrócić się do odpowiedniej placówki i specjalisty w danym zakresie. Tym razem było to spotkanie z psychoterapeutą Panem Januszem Łopatą pracującym na co dzień z ludźmi uzależnionymi od rożnych substancji, ale też i od ludzi czyli współuzależnionych. Prowadzi terapie indywidualne i grupowe.

1 2 
Zajęcia uczestników dzierżoniowskiego Hufca Pracy z psychoterapeutą uzależnień Panem Januszem Łopatą

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

RZUĆ SOBIE WYZWANIE I RZUĆ PALENIE!- ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE W DZIERŻONIOWIE

26.04.2018

13:38

Agata

„Palenie papierosów- najgłupszy sposób tracenia pieniędzy, zdrowia i urody” taki tytuł miały zajęcia specjalnie przygotowane dla młodzieży Hufca Pracy w Dzierżoniowie, która bierze udział w autorskim programie „ Ja nie palę- nie pal Ty!”.
Celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczestników, przekazywanie rzetelnej wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postawy asertywnej. Wszelkie działania profilaktyczne-edukacyjne cyklicznie podejmowane w tym zakresie mają także promować zdrowy styl życia, wolny od używek oraz motywować do podjęcia próby zerwania z nałogiem.

palenie
Młodzież podczas prezentacji multimedialnej nt.szkodliwości palenia papierosów

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HUFIEC PRACY Z DZIERŻONIOWA NA WOJEWÓDZKIM KONKURSIE SPRAWNY W ZAWODZIE KUCHARZ

26.04.2018

13:34

Agata

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich 25 kwietnia 2018 r. przeprowadzono wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie kucharz”. Organizatorem przedsięwzięcia była Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP  oraz 1-2 Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śl. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu. Wzięli  w nim udział uczestnicy z ośmiu jednostek OHP z Dolnego Śląska.
W ramach konkursu 16 młodych kucharzy z jednostek OHP województwa dolnośląskiego na początku rozwiązywało test obejmujący pytania z zakresu technologii gastronomicznej.

dzier1 dzier2
Marysia Ziemak i Dagmara  podczas konkursu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
12345678...9

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007