logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

HUFIEC PRACY Z WAŁBRZYCHA PAMIĘTA O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

04.03.2019

14:27

Agata

Na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku dzień 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten jest poświęcony pamięci poległym, pomordowanym, więzionym i prześladowanym żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy działali w latach 1944-1963. Wyróżniała ich bezkompromisowość w sprawie współpracy z władzami komunistycznymi Polski. Za swoje działania byli przez ówczesne władze mordowani, więzieni, represjonowani i pozbawiani wszelkich praw. Według niepotwierdzonych danych w latach 1944-1963 życie straciło około 9 000 Żołnierzy Wyklętych.

1 2
1 - Młodzież podczas zajęć dotyczących Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
3 – Uczestnicy wałbrzyskiego hufca podczas obchodów miejskich

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

04.03.2019

14:15

Agata

„NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH MA BYĆ WYRAZEM HOŁDU DLA ŻOŁNIERZY DRUGIEJ KONSPIRACJI ZA ŚWIADECTWO MĘSTWA, NIEZŁOMNEJ POSTAWY PATRIOTYCZNEJ I PRZYWIAZANIA DO TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, ZA KREW PRZELANĄ W OBROBIE OJCZYZNY”
/Lech Kaczyński/

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto obchodzone 1 marca od 2011 roku. W ten jeden dzień w roku chylimy czoła przed bohaterami, którzy do końca swoich dni walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Kultywujemy pamięć o bohaterach walczących w konspiracji antykomunistycznej. Od roku 1944 do 1963 około 300 tys. osób nieustannie podejmowało walkę o wyzwolenie z sowieckiego ucisku i utworzenie wolnego państwa Polskiego. To zarówno żołnierze walczący z bronią w ręku, jak i ludzie cywilni, którzy poprzez protesty, prowokacje, ujawnianie informacji o zbrodniach komunistów próbowali doprowadzić do upadku ich władzy.

z Zapalenie znicza z Delegacja mlodziezy i kadry OSiW z Modlitwa za poleglych zolnierzy
1.    Zapalenie znicza.
2.    Delegacja młodzieży oraz kadry OSiW.
3.    Modlitwa za poległych żołnierzy.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY ,,PĘTLA" W HUFCU PRACY W BOLESŁAWCU

04.03.2019

13:21

Agata

Hufiec Pracy w Bolesławcu od marca rusza z organizacją zajęć z profilaktyki uzależnień w ramach autorskiego programu „Wybieram życie, Nie biorę” współfinansowanego przez Urząd Miasta w Bolesławcu. W dniu 04.03.2019r.  odbędzie się spektakl profilaktyczny Agencji Artystycznej „Galana”, pt. „Pętla”.
Przedstawienie opowiadało o alkoholiku, który z pomocą swojej kobiety postanawia zerwać z nałogiem. Musi tylko przeczekać w domu, dopóki ona nie wróci z pracy. Jeśli mu się to nie uda, będzie to koniec ich związku. Mężczyzna bardzo się boi, ale jest zdecydowany wytrwać w trzeźwości. Niestety na drodze stają osoby, które chcą by nie wytrzymał w trzeźwości.

mlodziez uczestniczaca w spektaklu
Młodzież uczesnicząca w spektaklu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SPECJALISTA DS. ROZWOJU ZAWODOWEGO W PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ W JELENIEJ GÓRZE

04.03.2019

13:14

Agata

Dnia 04.03.2019r. odbyło się spotkanie specjalisty ds. rozwoju zawodowego z przedstawicielem Biura Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jeleniej Górze. Spotkanie dotyczyło omówienia współpracy w zakresie prowadzenia spotkań dla studentów  pedagogiki dotyczących dobrego przygotowania się na wejście na rynek pracy, poznania mocnych i słabych stron, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą, jak również możliwości przekwalifikowania się lub podjęcia decyzji o dalszej ścieżce edukacyjnej.  

Specjalista ds. rozwoju zawodowego z KPSW
Specjalista ds. rozwoju zawodowego z przedstawicielem Biura Karier

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„TROPEM WILCZYM, CZYLI OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W STRZELINIE"

04.03.2019

13:08

Agata

W słoneczne niedzielne przedpołudnie 3 marca 2019r. na strzelińskim stadionie odbyła się kolejna edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych –Tropem Wilczym. Również w tym roku po raz drugi Hufiec Pracy 1-63 w Strzelinie reprezentował Mateusz wraz z panią komendant Katarzyną Wachowską. Reprezentacja jednostki wzięła udział w biegu na symbolicznej trasie  liczącej 1963 metry jako odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Impreza cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Strzelina, ponad 180 osób wzięło w niej udział. Impreza łączyła pokolenia od starszych pań, które statecznym krokiem przemierzały cały dystans maszerując, skończywszy na całych rodzinach z dziećmi.

Zdj.1 Uczestnicy biegu tuz przed startem. Zdj. 2 Uczestnik HP 1-63 w Strzelinie- Mateusz odbiera pamiatkowy medal. zdj.4 Komendant HP 1-63 w Strzelinie z pamiatkowym medalem po ukonczeniu biegu.
Zdj.1 Uczestnicy biegu tuż przed startem.
Zdj. 2 Uczestnik HP 1-63 w Strzelinie- Mateusz odbiera pamiątkowy medal.
Zdj.3 Komendant HP 1-63 w Strzelinie z pamiątkowym medalem po ukończeniu biegu.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SZKOLNY DZIEŃ KARIERY W DZIERŻONIOWIE

04.03.2019

13:00

Agata

„Kariera – droga profesjonalnego rozwoju, którą człowiek ma zamiar przejść w swym zawodowym życiu.”
W  ostatnich latach słowo „kariera” jest wykorzystywane do wszelkich aktywności mających ułatwić, szczególnie ludziom młodym, świadomy wybór drogi zawodowej.  W związku z tym organizowane są: Ogólnopolski Tydzień Kariery, Targi Kariery, Dni Kariery itp. W ramach takich działań doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie, przeprowadziła prelekcję dla uczniów III klas gimnazjalnych i ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie. W spotkaniu wzięło ok. 180 młodych ludzi, stojących przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia i wyboru zawodu. W tym dniu, w ramach Szkolnego Dnia Kariery, poruszane były  tematy związane z: predyspozycjami, umiejętnościami i zasobem wiedzy na własny temat, czyli elementami  potrzebnymi w procesie kształtowania ścieżki kariery.

d1 d2 
Na zdjęciu: 1. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum i ósmej ze SP nr1 w Dzierżoniowie w czasie prelekcji,  
Zdjęcie nr 2. Indywidualne konsultacje z doradcą oraz rozdawanie ulotek ECAM

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

25 LAT MONARU W LEGNICY

04.03.2019

12:53

Agata

01.03.2019 mija 25 lat od momentu, gdy w Legnicy powstało Stowarzyszenie  Monar Poradnia Profilaktyki Leczenia i Terapii Uzależnień w Legnicy.
Dzięki wieloletniej współpracy z Monarem pracownicy CEiPM OHP w Legnicy mieli okazję uczestniczyć w uroczystościach 25 lecia powstania tej instytucji.
W obchodach uczestniczył Prezydent Miasta Legnicy, Przewodnicząca Zarządu Głównego  Stowarzyszenia Monar Elżbieta Zielińska  doradcy zawodowi z Legnicy, kuratorzy, dyrektorzy szkół oraz osoby, które wyszły z uzależnienia.

l1 l2
1.Wystąpienie Kierownika Poradni Monar w Legnicy Dariusza Bełdowskiego
2.Zaproszeni goście

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„TROPEM WILCZYM – BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

04.03.2019

12:12

Agata

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 3 marca 2019 roku uczestnicy ziębickiego hufca  włączyli  się w  ogólnopolski projekt „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Impreza zorganizowana została prze Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkowicach Śląskich.
Punktualnie o godz. 12:00 odczytany został list prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, następnie wszyscy biegacze stanęli na starcie i na znak wystrzału 150 uczestników  wyruszyło w dwie trasy liczące 1963 m oraz 5 km. Reprezentacja hufca  z wychowawcą pokonała pięciokilometrową trasę.

Zdj. nr. 1 Zdj. nr. 2 Zdj. nr 3
Zdj. nr. 1,2 Uczestnicy  z HP Ziębice na trasie „Biegu Tropem Wilczym” w Ząbkowicach Śląskich
Zdj. nr. 3 Pamiątkowa koszulka i medal

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„BUDZIMY W NAS PIĘKNO”

04.03.2019

12:02

Agata

W górowskim Hufcu Pracy trwa realizacja innowacji „Budzimy w nas piękno” jest ona wynikiem naszej długoletniej pracy z młodzieżą z różnych środowisk zaobserwowałyśmy, że problem niepełnosprawności jest tematem pomijanym przez osoby, których on nie dotyczy. A wśród nas i razem z nami żyją osoby z niepełnosprawnością. Edycja pilotażowa (pierwsza) swoim zasięgiem objęła aktywnych uczestników hufca, aby na ich podstawie sprawdzić założenia innowacji. Okazała się strzałem w dziesiątkę, wszystkie założenia zostały zrealizowane a młodzież zgłaszała chęć udziału w innowacji.

g Innowacja Budzimy w nas piekno  - nawlekam igle g
Młodzież bierze udział w innowacji "Budzimy w nas piękno"

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HUFIEC PRACY W TRZEBNICY NA UROCZYSTOSCI DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

04.03.2019

11:54

Agata

Tegoroczne uroczystości w dniu 1.03.2019 odbyły się ponownie w Trzebnicy przy Rondzie "Żołnierzy Wyklętych". Na uroczystości przybyli  przedstawiciele władz Miasta i Powiatu Trzebnickiego, poczty sztandarowe Szkół Powiatu Trzebnickiego i różnych organizacji społecznych, przedstawiciele Policji, Duchowieństwo, kombatanci, Związek "Strzelec” była też delegacja Hufca trzebnickiego z  wychowawcą, uczestnicy Hufca oraz mieszkańcy Trzebnicy.
Na początku głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Trzebnica Pan Mateusz Stanisz który przedstawił krótki zarys historii Żołnierzy Niezłomnych.

t Delegacje przed zlozeniem kwiatow pod pomnikiem t Przemowienie Przewodniczacego Rady Gminy Pana Mateusza Stanisza t Wladze Miasta Trzebnicy i zaproszeni gosci
1.Delegacje przed złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych
2.Przemówienie Przewodniczącego Rady Gminy Pana Mateusza Stanisza
3.Władze Miast Trzebnicy i zaproszeni goście

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W HUFCU PRACY 1-47 WE WROCŁAWIU

04.03.2019

11:45

Agata

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony w 2011 roku jako święto państwowe „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu”. Inicjatorem tego sposobu uczczenia pamięci bohaterów drugiej konspiracji był śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. 

w1 w2 w3
Delegacja Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP we Wrocławiu (Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP oraz uczestnicy Hudca Pracy 1-47 z Wrocławia) oddaje hołd Żołnierzom Wyklętym

 

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

INDYWIDUALNE SPOTKANIE SPECJALISTY DS. ROZWOJU ZAWODOWEGO W JELENIEJ GÓRZE

04.03.2019

11:40

Agata

Specjalista ds. rozwoju zawodowego w dniu 04.03.2019 spotkał  się z osobą zainteresowaną usługami OHP.  Celem tego spotkania było udzielenie pomocy młodemu człowiekowi  poprzez dostarczanie informacji zawodowo-edukacyjnych, wskazówek, sugestii, dotyczących takich zagadnień, jak: orientacja zawodowa, możliwości dokształcania się i przekwalifikowania, znajomości rynku pracy,  znajomości zasad prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej czy kwestii związanych z prawem pracy. Pomógł zainteresowanemu dokonać samooceny, poznać mocne i słabe strony. Omówił zawody, którymi była zainteresowana osoba.
Poinformował również o możliwości wzięcia udziału w projekcie i tym samym zdobycia kwalifikacji  na kurs koparko – ładowarki. Obecnie pracodawcy poszukują osób w tzw. zawodach deficytowych, a takim zawodem jest właśnie operator koparko – ładowarki.   Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

uczestnik spotkania
Na zdjęciu: specjalista ds. rozwoju zawodowego z uczestnikiem

Tekst : Edyta Bandura – specjalista ds. rozwoju zawodowego 

„W POSZUKIWANIU SZKOŁY, ZAWODU, PRACY”

04.03.2019

11:26

Agata

Wybór właściwego zawodu, zgodnego marzeniami, aspiracjami ale również możliwościami intelektualnymi i zdrowotnymi, poprzez edukację czy kształcenie pozaszkolne to podstawa do osiągnięcia samowystarczalności, pozycji w społeczeństwie. Wielu młodych ludzi napotyka duże trudności w identyfikowaniu swoich uzdolnień i predyspozycji zawodowych. Tylko niewielki procent uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych potrafi  samodzielnie dokonać trafnego wyboru zawodu i szkoły. Im wcześniej zostanie udzielona pomoc i wsparcie w procesie poradnictwa zawodowego tym efekty w ich dorosłym życiu będą większe.

b Rozmowa indywidualna z uczennica Gimnazjum b Wsparcie doradcze ucznia klasy VIII 
Zdj.1 Rozmowa indywidualna z uczennicą Gimnazjum.
Zdj.2 Wsparcie doradcze ucznia klasy VIII.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HUFIEC PRACY W JAWORZE PAMIĘTA O BOHATERACH.

01.03.2019

14:11

Aleksandra

„ W imieniu Rzeczypospolitej/na mocy wyroku/kłamliwe kule słów/jeszcze kilka metrów życia/dlaczego tyle…?/jakiś budynek ze schodami w dół/szczęk pistoletowego zamka”.
       1 marca będziemy po raz kolejny Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od dwóch lat jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chociaż być może bardziej adekwatna byłaby nazwa żołnierze niezłomni. Przypomnijmy , pod tym terminem określa się członków II konspiracji walczących w okupowanym przez Rosjan kraju młodych ludzi walczących przeciw sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR  oraz Liczbę  oderwaniu przez ZSRR Wschodnich Kresów. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 000 osób. Przeciwko Radzieckiemu aparatowi bezpieczeństwa                    ( NKWD , Smiersz) i jego polskim współpracownikom ( Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Urząd Bezpieczeństwa, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Informacja Wojskowa) walczyli „ chłopcy z lasu’ należący do następujących formacji : armia Krajowa, Armia Krajowa Obywatelska, Armia Polska w Kraju, Delegatura Ził Zbrojnych na Kraj, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, NIE, Ruch Oporu Armii Krajowej, Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza Warta, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość. Walka trwała z różnym natężeniem od roku 1944 – momentu wkroczenia na terytorium Polski Armii Czerwonej i postępującymi za nią oddziałami NKWD, NKGB i Smiersza do roku 1947 kiedy rozbito ostatnie większe oddziały.

1 2 3

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SZKOLENIE Z ZAKRESU BHP W POLKOWICACH

01.03.2019

14:04

Aleksandra

Dnia 01.03.2019 r. w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach  odbyło się szkolenie dla uczestników I rocznika Hufca Pracy w Polkowicach uczącymi się w Szkole Branżowej I stopnia. Szkolenie prowadził radca z Państwowej Inspekcji Pracy w Legnicy pan Jacek Grygotowicz oraz młodszy specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu pani Elżbieta Nowak. Prowadzący szkolenie potrafili nawiązać świetny kontakt z młodzieżą. W bardzo przystępny, prosty sposób przypomnieli uczestnikom konsekwencje wynikające z podpisania pierwszej umowy o pracę. Omówili wymiar urlopów. Dużo uwagi poświęcono wymiarowi czasu pracy. W trakcie szkolenia wywiązała się dyskusja. Pani Elżbieta Nowak chętnie odpowiadała na pytania młodzieży. Wyświetliła bardzo pouczającą i wyczerpującą temat prezentację z zakresu prawa pracy. Pani Elżbieta i Pan Jacek przyjechali na spotkanie z młodzieżą  z „prezentami”: każdy z uczestników ma wgląd do broszurek , które zostały przekazane do podręcznego księgozbioru w biurze hufca.

1 2 3

Opis zdjęć: 1,2 -prezentacja multimedialna

                      3- otrzymane  broszurki

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

01.03.2019

13:57

Aleksandra

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny
Lech Kaczyński

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na ostatnich dowódcach antykomunistycznego zrzeszenia „Wolność  i Niezawisłość”. Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. W dniu 01.03.2019r. dla uczestników ziębickiego hufca odbyła  się  prelekcja  poświęcona "Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych".

zdj.nr. 1 zdj. nr. 2

Zdj. nr. 1. – Uczestnicy spotkania.

Zdj. nr. 2. – Gazetka upamiętniająca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

MŁODZIEŻ Z GÓROWSKIEGO HUFCA PRACY ROZPOCZĘŁA AKCJĘ „ RODACY –BOHATEROM”

01.03.2019

13:07

Aleksandra

Akcja- „Rodacy-Bohaterom”- Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach. Stworzonej  przez Stowarzyszenie Odra- Niemen  trwa od 2010 roku Akcja wspiera głównie polskich kombatantów w kraju i  na Kresach, ale też polskie szkoły, polskie organizacje na Kresach. Polega ona na zbiórce darów.Kresy Wschodnie – zostały utracone przez Polskę, w wyniku II Wojny Światowej a losy kresowych żołnierzy potoczyły się bardzo różnie. Część została aresztowana przez wkraczające oddziały Armii Czerwonej i zesłana w głąb Rosji. Niektórym  z nich  udała się  – wycofała się na zachód i znalazła się po „polskiej” stronie nowej granicy. Inni postanowili zostać na ziemi swoich przodków zakładając tu rodziny i wierząc, że Polska tu jeszcze będzie. Nie wszyscy złożyli broń- i tu znów natrafiamy na Ślady naszych bohaterów- Żołnierzy wyklętych – okupant obszedł się wyjątkowo bezwzględnie. Ścigani, rozstrzeliwani, grzebani w bezimiennych grobach. Tak, aby zniknęli Oni i wszelka pamięć o Nich. Ci, których aresztowano, byli potwornie męczeni w wielomiesięcznych śledztwach, skazywani na śmierć lub wieloletnie zesłania do łagrów. Tylko nielicznym udało się przeżyć piekło Workuty czy Syberii – niewolniczej pracy, głodu, mrozu i chorób. Wracali nie mając niczego. Wyrok przeważnie skazywał Ich również na konfiskatę całego majątku.

4 Kompletowanie paczek Mlodziez HP Gora z prezesem Stowarzyszenia Patriotyczna Gora panem Roberem Swierszcz mlodziez w czasie pakowania

Kompletowanie paczek

Młodzież HP Góra z prezesem Stowarzyszenia Patriotyczna Góra panem Roberem Świerszcz

Modzież w czasie pakowania

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PRZYGOTOWANIA DO TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ MŁODZIEŻY OHP W LEGNICY.

01.03.2019

12:53

Aleksandra

W Ochotniczym Hufcu Pracy 1-21 w Jaworze trwają przygotowania reprezentacji jednostki doEliminacyjnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej Drużyn OHP. W sali Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi, pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Pana Artura Balińskiego i wychowawcy OHP Pana Andrzeja Kowalika, nasi uczestnicy szlifują swoje umiejętności sportowe, trenując podania, przerzutki i strzały do bramek. Młodzież do zajęć podchodzi z wielkim entuzjazmem i zacięciem sportowym.

1 2

Przygotowania do turnieju.

Tekst i zdjęcia – Andrzej Kowalik starszy wychowawca OHP 1-21 w Jaworze.

 

SZKOLENIE PIP W HP W BOLESŁAWCU

01.03.2019

12:41

Aleksandra

Bolesławiecki Hufiec Pracy już od kilku lat współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy   z odziałem w Jeleniej Górze. Co roku kadra Hufca zaprasza przedstawiciela PIP do przeprowadzenia szkoleń dla uczestników. W tym roku 01.03.2019r. w odpowiedzi na zaproszenie Hufca przybyła pani Marta Jaromin, która zawsze bardzo chętnie przyjeżdża na szkolenia i która jest bardzo dobrze przyjmowana przez młodzież. Pani Marta opowiadała młodzieży o kodeksie pracy w sposób bardzo przystępny podpierając wiedzę przykładami z życia pracowników i pracodawców. Szkolenie było przygotowaniem młodzieży do wyłonienia najlepszych uczestników, którzy wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie BHP we Wrocławiu, ale też miało na celu przekazanie wiedzy młodym ludziom, którzy na co dzień są pracownikami. Pani Marta zgodziła się również popracować z osobami, które zakwalifikują się do konkursu.

spotkanie z przedstawicielem PIP

Tekst i zdjęcia
Małgorzata Wąsik
st. wychowawca HP w Bolesławcu

 

TŁUSTY CZWARTEK W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA OHP W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH.

01.03.2019

12:35

Aleksandra

„Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki
w stodole.” - przysłowie staropolskie.

   „ Tłusty czwartek” przypadł w tym roku na dzień 28. Lutego. W tym tygodniu kończy się karnawał. Nadejdzie czas Wielkiego Postu. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, zgodnie z tradycją,  dozwolone jest tego dnia objadanie się. Jest to święto ruchome, gdyż zależy od daty Wielkanocy. Najpopularniejsze potrawy, którymi zajadamy się w „tłusty czwartek” to pączki i faworki, zwane także w niektórych regionach chrustami lub chruścikami. Kiedyś, ulubionym deserem tego dnia były pączki nadziewane słoniną, mięsem i boczkiem. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej, jednak wyglądały one inaczej niż obecnie, bo w środku znajdował się ukryty orzeszek. Osoba, która natrafiła na pączek z orzeszkiem, miała cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano nadejście wiosny. Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.” Według przesądów, jeśli ktoś w ten dzień nie zje pączka, nie będzie mu się wiodło w życiu.

1.Wyjatkowo pyszne i jeszcze cieple paczki usmazone w naszym osrodku. 2.Paczki smakowaly wysmienicie!

1.Wyjątkowo pyszne i jeszcze ciepłe pączki usmażone w naszym ośrodku.

2.Pączki smakowały wyśmienicie!

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
123456789...10

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007