logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

WSPÓŁPRACA Z CENTRUM AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ

24.04.2018

14:33

Agata

Współpraca z jednostkami i podmiotami lokalnymi przynosi owoce. W dniu 24 kwietnia 2018 roku w siedzibie Centrum Aktywizacji Społecznej w Dzierżoniowie odbyły się warsztaty ratowników medycznych z uczestnikami Hufca Pracy Dzierżoniów. Spotkanie miało na celu zachęcić naszą młodzież do pracy na rzecz innych czyli wolontariatu.
Na  pierwszym naszym spotkaniu pracownicy szpitala prowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Czym jest pierwsza pomoc? Jest to zespół czynności, które są podejmowane w celu ratunku życia i zdrowia człowieka  przez osobę, która znajduje się w pobliżu miejsca nieszczęśliwego  wypadku.

dzierz1 dzierz2 dzierz3
Zdjęcie numer 1 przedstawia uczestników Hufca Pracy na szkoleniu z pierwszej pomocy.
Zdjęcie numer 2 przedstawia uczestników podczas zajęć.
Zdjęcie numer 3 przedstawia szkolących ratowników medycznych.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

MŁODZIEŻ HUFCA PRACY Z WROCŁAWIA W TEATRZE KOMEDII

24.04.2018

14:27

Agata

W dniu 23.04.2018r uczestnicy Hufca Pracy 1-47 Wrocław wraz z opiekunami odwiedzili Wrocławski Teatr Komedii, gdzie obejrzeli spektakl Aleksandra hr. Fredry pt. „Zemsta”. Komedię, która przenosi nas na początek XIX wieku. Przed spektaklem odbyła się krótka lekcja historii dla  młodzieży, została przybliżona biografia Aleksandra Fredry a także historia pomnika, który od  1956 roku został przywieziony do Wrocławia. Komedia powstała w 1833r. Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony.

wr1 wr2 wr3
Młodzież z Hufca Pracy z Wrocławia z wizytą w Teatrze Komedii we Wrocławiu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

NOWORUDZKA MŁODZIEŻ NA XVII EDYCJI TARGÓW PRACY W POWIECIE KŁODZKIM

24.04.2018

14:14

Agata

Dnia 24.04.2018r. uczestnicy Hufca Pracy 1-38 Bystrzyca Kłodzka /Grupa Wychowawcza Nowa Ruda/ wraz z wychowawcą uczestniczyli w  Konferencji Partnerstwa Lokalnego, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie.
Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni uczestnicy ostatniego rocznika nauki ZSZ i GdD/OHP oraz osoby zainteresowane.
Młodzież miała okazję nawiązać indywidualny kontakt z pracodawcami oferującymi zatrudnienie w lokalnym środowisku, a także w ościennych krajach (Republika Czeska, Niemcy, Anglia).

b Mlodziez podczas Targow Pracy (2) b Mlodziez podczas Targow Pracy

Młodzież podczas Targów Pracy w Powiecie Kłodzkim

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„W SZCZERYM POLU BIAŁY KRZYŻ…” CZYLI UCZESTNICY HUFCA PRACY W DZIERŻONIOWIE PODCZAS FESTIWALU „WIOSNA KULTURALNA”

24.04.2018

14:04

Agata

W dniu 23 kwietnia w Domu Kultury w Górze, odbył się Wojewódzki Festiwal Młodzieży OHP „Wiosna Kulturalna”. W tym roku mieliśmy okazję posłuchać pieśni i piosenek  patriotycznych oraz twórczości scenicznych nawiązujących do 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 60-lecia utworzenia Ochotniczych Hufców Pracy. Kacper zaprezentował  legendarną piosenkę Czerwonych Gitar pt. „Biały Krzyż”.  Inspiracją autora tekstu Janusza Kondratowicza był napotkany w zakopiańskim lesie brzozowy krzyż bez tabliczki, charakterystyczny element polskiego krajobrazu. Skromnym krzyżem z brzozowego drewna często oznaczano partyzanckie mogiły, nieraz – bezimienne. Tekst piosenki wprost mówi o pamięci o poległych w boju, pochowanych w tych bezimiennych mogiłach bohaterach narodowych.

ata 2 (2) ata 3
Zdjęcie 1 Taniec patriotyczny uczestników
Zdjęcie 2 Wspólne zdjęcie z aktorem Zbigniewem Waleryś

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ROZPOCZĘCIE REKRUTACJI W POLKOWICKIM HUFCU

24.04.2018

13:49

Agata

W Hufcu Pracy w Polkowicach kadra wychowawcza rozpoczęła już  rekrutację na nowy rok szkolny. Zgodnie z Planem –R przyjmiemy 47 nowych uczestników. Dysponujemy miejscami praktyk w 12 zawodach na terenie Polkowic i 8 zawodów  na terenie Lubina.
Jednym z elementów rekrutacji było spotkanie z uczniami klas trzecich gimnazjalnych w Polkowicach.

pol1 pol2
Migawki ze spotkania z doradcami zawodowym z MCIZ OHP z Legnicy

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

NASZE PASJE – NASZE SUKCESY

24.04.2018

13:40

Agata

„Dąż do realizacji marzeń
- nie patrz na to, co mówią inni.
 Pokaż im, że potrafisz, że umiesz realizować marzenia
 i zmieniać je w rzeczywistość. „

Jak co roku, młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śl. wzięła czynny udział w edycji Wojewódzkiego Festiwalu Młodzieży OHP Dolnego Śląska „Wiosna Kulturalna 2018”, która odbyła się w dniu 23 kwietnia 2018 roku w Domu Kultury w Górze. Festiwal oficjalnie otworzyli przedstawiciele miejscowych władz oraz Pani  Gabriela Szafarowska- Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP we Wrocławiu wraz Komendantem górowskiego OHP Zofią Świerszcz, życząc wszystkim udanych występów.

1 Nasi zwyciezcy i nasz duma 1 Nasze prace plastyczne 1 Wspolne pamiatkowe zdjecie
1. Nasi zwycięzcy i nasz duma
2. Nasze prace plastyczne
3. Wspólne pamiątkowe zdjęcie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

UCZESTNIK HUFCA ZE ŚWIDNICY ZWYCIĘZCĄ WOJEWÓDZKIEGO FESTIWALU MŁODZIEŻY OHP „WIOSNA KULTURALNA”

24.04.2018

13:33

Agata

Dnia 23.04.2018r odbył się Wojewódzki Festiwal Młodzieży OHP pt. „Wiosna Kulturalna”, organizowany przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę OHP we Wrocławiu, Hufiec Pracy w Górze, Urząd Miasta Góra oraz Dom Kultury w Górze.
Na scenie widowiskowej Domu Kultury zaprezentowali się uczestnicy Hufców Pracy i Ośrodków Szkolenia i Wychowania z Dolnego Śląska w formach artystycznych takich jak: przedstawienie, piosenka, pieśń patriotyczna, taniec, kabaret, recytacja.  W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, część uczestników występujących na scenie inspirowała się tematyką historyczno – patriotyczną.

s1 s2
Uczestnicy Festiwalu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KONFERENCJA „WITAMY NA RYNKU PRACY”

24.04.2018

13:12

Agata

Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Głogowie w dniu 23.04.2018r. wzięło udział w konferencji  „Witamy na rynku pracy” organizowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie. Wydarzenie  było skierowane do absolwentów głogowskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy na rynku pracy będą za chwilę stawiać pierwsze kroki. W spotkaniu wzięli udział prelegenci z Centrum Informacji i Planowania Kariery w Legnicy, EURES, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Młodzieżowe Centrum Kariery OHP Głogów.  
Celem nadrzędnym było, aby młodzi ludzie wiedzieli co robić dalej, gdy ukończą szkołę. Podczas konferencji przekazano informacje na temat form wsparcia proponowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie. Poinformowano młodzież jak dostać się na staż oraz co zrobić aby zakończył się efektywnie. 

konferencja 1 konferencja 3 konferencja

Uczestnicy Konferencji

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WAKACYJNE TARGI PRACY WE WROCŁAWIU

24.04.2018

13:07

Agata

23 kwietnia 2018  w Zespole Szkół Teleinformatycznych  i Elektronicznych we Wrocławiu odbyły się Wakacyjne Targi Pracy pod hasłem – „Praca na wakacje”. Jak sama nazwa sugeruje, targi poświęcono wakacyjnym ofertom pracy dla młodzieży, która ukończyła 16 lat oraz dla młodzieży pełnoletniej. Od jakiegoś czasu można zauważyć, że w MBP jest dużo mniej ofert pracy dla młodzieży nieletniej, a zapotrzebowanie wciąż duże.
Na targach zaprezentowano kilka ofert pracy dla młodzieży nieletniej m.in. metkowanie odzieży w centrach handlowych Magnolia oraz Wroclavia oraz praca w charakterze osoby sprzątającej. Mamy obiecane kolejne oferty pracy dla nieletnich na wakacje.

c wakacyjne targi pracy 2 c wakacyjne targi pracy1
Zdjęcie 1: Uczestnicy Targów
Zdjęcie 2: Stoisko MBP OHP we Wrocławiu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KONKURS CZYTELNICZY ZAKOŃCZONY

24.04.2018

13:02

Agata

„Uczniowie muszą pragnąć stać się czytelnikami nie dlatego,
że ktoś inny tego chce, ale dlatego,
że pozwolono im dostrzec korzyści płynące z czytania.
Muszą pojąć, jaką wartość ma czytanie.
To się nie dzieje bez wysiłku. Uczniów trzeba poprowadzić.”
Kelly Kallagher

Są książki, które cieszą, bawią czytelnika, są miłe i łatwe w odbiorze, po inne sięgamy z konieczności. Czytanie czyni nas świetnymi rozmówcami i wyrabia nawyki prowadzenia mądrych dialogów. Książki możemy traktować jako źródło wiedzy, poszerzania horyzontów  i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjejś biografii, książki psychologiczne, thrillery, a nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji. Za pośrednictwem książki jego autor się z nami komunikuje. Odbierając ten przekaz my również uczymy się komunikować z innymi.

z Patryk  prezentuje ksiazke  Przezylismy Gross-Rosen z Kasia  z ksiazka Dziewczeta z Auschwitz z Wiktoria z powiescia Dziewczynka w zielonym sweterku
1.    Patryk prezentuje książkę  - Przeżyliśmy Gross-Rozen
2.    Kasia z książką - Dziewczęta z Auschwitz
3.    Wiktoria z powieścią - Dziewczynka w zielonym sweterku

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

IV WOJEWÓDZKI FESTIWAL „WIOSNA KULTURALNA” W GÓRZE

24.04.2018

12:38

Agata

23 kwietnia 2018r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze, odbył się po raz czwarty Wojewódzki Festiwal Młodzieży OHP „Wiosna Kulturalna”.  Wczorajszy festiwal miał nieco innych charakter ni ż przedsięwzięcie organizowane w latach ubiegłych, wszystkie utwory prezentowane musiały być w naszym języku ojczystym, w tym roku obchodzimy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę dlatego też przyłączyliśmy się do obchodów tak istotnego wydarzenia w życiu każdego Polaka. Pamiętaliśmy również o jubileuszu 60-lecia utworzenia Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzież śpiewała, grała i tańczyła dla Polski.   Organizatorem Festiwalu była Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP we Wrocławiu, Urząd Miasta Góra, Hufiec Pracy w Górze oraz Dom Kultury w Górze.  Patronat Honorowy objęła Burmistrz Miasta Góra oraz Dyrektor Teatru Miejskiego w Lesznie natomiast Patronat medialny Radio ELKA.

g5 g1 g2   
g4 g3

Wojewódzki Festiwal Młodzieży OHP "Wiosna Kulturalna"

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

POLKOWCCY UCZESTNICY ŚPIEWALI I TAŃCZYLI PODCZAS PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI AMATORSKIEJ OHP „WIOSNA KULTURALNA”

24.04.2018

12:28

Agata

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy, M.Konopnicka

23 kwietnia w  sali widowiskowej Domu Kultury w Górze odbył się Wojewódzki Festiwal Młodzieży OHP „Wiosna kulturalna”, czyli pierwszy, rejonowy etap Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej OHP. Festiwal rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie prowadzący przywitali zgromadzonych gości.  Młodzi artyści amatorzy podczas występów zaprezentowali się w różnorodnym repertuarze: od recytacji inwokacji poprzez śpiew, taniec, kabaret. Trudne zadanie wyłonienia najlepszych spośród grona artystów przypadło jury.

p4 p2 p3 p1
1. Nasze prace plastyczne.
2. Uczestniczki z wychowawcą.
3,4.Młodziez podczas występu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

UCZESTNICY HUFCA PRACY Z WAŁBRZYCHA UPIĘKSZALI SWOJE MIASTO

24.04.2018

09:33

Agata

21 kwietnia o godzinie 9:00 uczestnicy naszego Hufca wraz z wychowawcą Panią Anetą Hajdukiewicz przyłączyli się do akcji „Czysty i Zielony Wałbrzych”. Tego dnia spotkaliśmy się pod halą lekkoatletyczną na Nowym Mieście, gdzie otrzymaliśmy: narzędzia, rękawice, worki i inny sprzęt niezbędny do sadzenia i sprzątania. Nawet pogoda postanowiła wesprzeć naszą akcję i pięknie świeciło słoneczko przez cały dzień. We wspaniałych humorach zjednoczeni wspólną pracą posprzątaliśmy nasze miasto.
W całym Wałbrzychu spotykali się mieszkańcy, uczniowie, dorośli i dzieci aby wspólnie zadbać o otaczające nas tereny. Niestety worków na śmieci przybywało w zastraszającym tempie, wszędzie porozrzucane były papiery, butelki plastikowe a nawet sprzęt AGD i RTV. Dzięki takim przedsięwzięciom pokazujemy młodzieży, że to w jakim środowisku żyjemy zależy tylko od nas i od naszego podejścia do ekologii.  

w Sprzatanie Walbrzycha przez mlodziez w sprzatanie Walbrzycha
Młodzież sprzątająca Wałbrzych

Tekst i zdjęcia: st. wych. Aneta Hajdukiewicz

 

II KONFERENCJA GMIN ZIEMI DZIERŻONIOWSKIEJ PT. ,,MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATKI ZIEMI''

24.04.2018

09:16

Agata

W dniu 20 kwietnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie odbyła się II Konferencja gmin ziemi dzierżoniowskiej pt. ,,Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi,'' której organizatorami byli Urząd Miasta Bielawa oraz Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o. w Dzierżoniowie.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Burmistrz Miasta Bielawa Pan Piotr Łyżwa. Konferencję zapoczątkował wykład Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pana Łukasza Kasztelowicza, który mówił o pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej na wdrażanie programów wymiany starych przyłączy wodno-kanalizacyjnych na terenie Dolnego Śląska oraz o cyklicznym kształceniu w tym zakresie urzędników, zajmujących się kluczowymi projektami oraz inwestycjami.

tomek zdjecia artykul (00000003) tomek zdjecia artykul 2 (00000003)
Uczestnicy Konferencji w Bielawie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PROGRAM BIBLIOTERAPEUTYCZNY „BAŚNIOWY ŚWIAT” W DZIERŻONIOWIE

24.04.2018

09:11

Agata

Uczucia  i emocje – jak sobie z nimi radzić to temat zajęć wychowawczych, w których wzięli udział 19 kwietnia uczestnicy dzierżoniowskiego Hufca Pracy. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji przez grupę wychowawczą programu autorskiego „Baśniowy świat”. Głównym celem programu jest poszukiwanie z młodzieżą pozytywnych wartości i promowanie dobrego zachowania.
Podczas zajęć uczestnicy wzięli udział  w pogadance, z której dowiedzieli się, że w rzeczywistości nie ma dobrych i złych uczuć i emocji. Dobry, bądź zły może być jedynie sposób ich wyrażania  i radzenia sobie z nimi. Wielu młodych ludzi nie zawsze potrafi panować nad swoimi emocjami i wówczas korzysta z różnych szkodliwych sposobów, niebezpiecznych zarówno dla nich samych jak i dla otoczenia.

3d
Wychowawca podczas prowadzenia pogadanki

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZAJĘCIA Z DORADCĄ ZAWODOWYM O ASERTYWNOŚCI

24.04.2018

09:00

Agata

Zajęcia o  asertywności 20 kwietnia br. przeprowadzała pani Edyta Stachowicz  - doradca zawodowy MCK w Bielawie - dla uczestników dzierżoniowskiego Hufca Pracy, kształcących się w Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie.
Na wstępie młodzież obejrzała film instruktażowy, z którego dowiedziała się: jak nie dawać się wykorzystywać innym ludziom, jak dbać o siebie i własne zdanie, jak dbać o poczucie własnej wartości, jak reagować na czyjeś ataki i wybuchy agresji. Młodzież także poznała różnice i techniki zachowań uległych, asertywnych i agresywnych.

1d 2d
Uczestnicy podczas zajęć z doradcą zawodowym MCK OHP

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZAJĘCIA Z ZAKRESU OBSŁUGI PROGRAMÓW KOMPUTEROWYCH JUŻ ZA NAMI

23.04.2018

15:15

Agata

logo OSDZ

W piątek 20 kwietnia zakończyły się zajęcia z zakresu obsługi programów komputerowych dla uczestników projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” z  Młodzieżowego Centrum Kariery w Górze.
Zajęcia te miały na celu przyswojenie przez młodzież podstawowej wiedzy i umiejętności z zakresu posługiwania się systemem Windows, korzystania z takich programów jak Word i Excel. Młodzież nauczyła się graficznej obróbki zdjęć oraz tworzenia prostych stron internetowych. Na zajęciach zostały poruszone kwestie bezpieczeństwa w sieci, kwestie praw autorskich a także sposoby na wykorzystanie mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy.

b1 b2
Uczestnicy projektu podczas zajęć

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PRZYGOTOWANIE DO USAMODZIELNIENIA SIĘ UCZESTNIKÓW, CZYLI WARSZTATY W BIELAWIE

23.04.2018

14:01

Agata

logo OSDZ

W dniu 23 kwietnia rozpoczęły się warsztaty przygotowujące młodzież do usamodzielnienia się. Jest to kolejna forma wsparcia dla uczestników projektu „Od szkolenia do zatrudnienia-YEI”, realizowanego w ramach inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Zajęcia mają na celu nabycie praktycznych umiejętności oraz wiedzy niezbędnej do funkcjonowania w życiu społecznym. Uczestnicy dowiedzą się jak zarządzać budżetem domowym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach finansowych oraz jak efektywnie oszczędzać. Poznają również podstawowe wiadomości z zakresu prawa pracy oraz zapoznają się z działalnością instytucji, z którymi każdy obywatel ma najczęstszy kontakt. Zgłębią również wiedzę dotyczącą przedsiębiorczości, nauczą się jak założyć działalność gospodarczą.

Zdj. 1 (00000005)
Młodzież biorąca udział w warsztatach

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

RAJD PO SPECJALNEJ STREFIE EKONOMICZNEJ W WAŁBRZYCHU

23.04.2018

11:40

Agata

W dniu 19.04.2018 roku w Wałbrzychu odbyła się druga edycja „Rajdu po Strefie”. Wydarzenie miało zainteresować doradców zawodowych i młodzież kierunkami technicznymi oraz ukazać możliwości zatrudnienia w firmach strefowych. Organizatorem 2-dniowego Rajdu była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”. W „Rajdzie po Strefie” wzięli udział uczniowie klas  II gimnazjów oraz doradcy zawodowi, pośrednicy pracy. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić firmy „strefowe” działające w Wałbrzychu: Mando, Faurecia (zakład Akcesoria oraz Mechanizmy), Quin, Tristone oraz Ronal.

uczestnicy warsztatow
Uczestnicy "Rajdu po Strefie" w Wałbrzychu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SAKRAMENT BIERZOWANIA I UROCZYSTA KOLACJA Z BISKUPEM IGNACYM DECEM W OŚRODKU W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

23.04.2018

10:52

Agata

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi (Mt 5, 14-16)

Sakramenty bierzmowania nazywany jest inaczej sakramentem inicjacji, albo wtajemniczenia chrześcijańskiego. W nazwie tej chodzi o podkreślenie, że za jego pośrednictwem dokonuje się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju przejście człowieka do nowego i definitywnego życia z Bogiem.
Bierzmowanie, jak każdy sakrament, nie jest dziełem człowieka, ale dziełem samego Boga. Bóg  troszczy się o nas, kształtuje na obraz swojego Syna, aby nas uczynić zdolnymi do miłowania tak, jak Jezus Chrystus. Bóg czyni to wylewając Ducha Świętego, którego działanie przenika całą osobę i całe życie, co ukazuje się w siedmiu darach: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. W ten sposób wkracza w nową jakość swojego życia, otrzymując przy tym żywotną siłę, której źródłem i dawcą jest Chrystus. Trzeba również zaznaczyć, że wydarzenia te w żadnym wypadku nie przeszkadzają w realizacji własnego życia. Pomagają natomiast w osiąganiu pełni człowieczeństwa ofiarowanego przez Boga.

1.Przyjmowanie sakramentu bierzmowania przez nasza uczestniczke 2. Biskup Ignacy Dec z wizyta w OSIW OHP Zabkowice Sl 3. Wspolne pamiatkowe zdjecie
1. Przyjmowanie sakramentu bierzmowania przez naszą uczestniczkę
2. Biskup Ignacy Dec z wizytą w OSIW OHP Ząbkowice Śl.
3. Wspólne pamiątkowe zdjęcie

4. Tort od kadry Osrodka dla naszych wychowankow 5. Uczestniczki w trakcie wystepu artystycznego

 

4. Tort od kadry Ośrodka dla naszych wychowanków
5. Uczestniczki w trakcie występu artystycznego

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
12345678...9

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007