logo

     

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

CZYSTE MYSŁAKOWICE- SPRZĄTANIE ŚWIATA W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA OHP W MYSŁAKOWICACH

22.09.2017

14:36

Monika

W dniu 22.09.2017 r. młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach wspólnie z kadrą wychowawczą wzięła udział w  zajęciach na temat zachowania czystości w okolicy pt. „sprzątanie świata”. Zajęcia rozpoczęły się zaprezentowanie ulotek na temat zasad segregacji śmieci oraz słuszności tej czynności. Segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza. Niestety nadal dużo puszek, worków foliowych, opon czy sprzętów elektronicznych można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, skwerach czy brzegach rzek. Podstawowym celem Sprzątania Świata jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.

zbiorka smieci zwyciezcy konkursu

Zdjęcie 1: Zbiórka śmieci

Zdjęcie 2: Zwycięzcy konkursu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

GIEŁDA PRACY W LEGNICY

22.09.2017

14:32

Monika

W odpowiedzi na potrzeby lokalnego rynku pracy Młodzieżowe Biuro Pracy w Legnicy w dniu 22 września 2017 roku zorganizowało  giełdę pracy. Spotkanie to skierowane było do młodzieży bezrobotnej, uczącej się oraz osób poszukującej pracy krótkoterminowej. Ofertę pracy na stanowisku pracownik inwentaryzacji omówił przedstawiciel Firmy Job Impulse Polska Sp. z o.o. z Katowic, który omówił szczegółowe informacje dotyczące: warunków zatrudnienia między innymi: płacy, czasu trwania pracy, zakresu obowiązków. Wszyscy zainteresowani mieli również możliwość zapoznania się z działalnością wszystkich jednostek funkcjonujących w ramach OHP jak i funkcjonowaniem Europejskich Służb Zatrudnienia EURES.
Większość osób, które przybyły do Młodzieżowego Biura Pracy skorzystały z okazji i zarejestrowały się w bazie osób poszukujących zatrudnienia. Przedstawiciel firmy Job Impuls Polska Sp. Z Katowic i pośrednik pracy zadowoleni byli z efektów rekrutacji, wiele osób spełniało oczekiwania pracodawcy.

IMG_20170922_113428

Pośrednik pracy w trakcie omawiania oferty pracy

Autor: Małgorzata Młotek pośrednik pracy
Zdjęcia: Ewa Wójtów specjalista do spraw programów

 

WYBORY SAMORZĄDU KLASOWEGO

22.09.2017

14:25

Monika

W dniu 20 września 2017 w klasach pierwszych OHP Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia w Wałbrzychu wychowawca przeprowadził wybory samorządu klasowego. Termin ustaliliśmy wspólnie, ponieważ młodzież musiała się najpierw poznać, a trzy tygodnie w zupełności im starczyły, aby bliżej się poznać. Wychowawca uświadomił młodzieży jak ważny jest samorząd i z czym się wiąże.
Działanie samorządu uczniowskiego na terenie szkoły jest niezwykle istotne, gdyż pozwala na doświadczenie procedur demokratycznych. Innymi słowy przygotowujemy w ten sposób młodzież do bycia świadomymi i aktywnymi obywatelami. A konkretnie dzięki podjęciu decyzji, dokonaniu wyboru: zdobywają umiejętność udziału w procesie podejmowania decyzji, uczą się oddawania głosu, ćwiczą świadome podejmowanie decyzji, o tym w jaki sposób głosować, uczą się zabierać głos w sprawach wspólnych, w tym przypadku dzięki dyskusji o tym, jacy mają być kandydaci i w jaki sposób mają reprezentować samorząd, doświadczają podmiotowego traktowania, dzięki włączeniu wszystkich uczniów w proces wyborów.

Zdjecie 1 Zdjecie 3

Młodzież podczas wyborów samorzadu klasowego

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

XXVI KRAJOWA KONFERENCJA ZDROWYCH MIAST POLSKI

22.09.2017

14:17

Monika

Już od lipca polkowicki oddział Stowarzyszenia „Zdrowe Miasta” organizował krajową konferencję, na której zostały podsumowane działania w zakresie zdrowia 41 miast polskich w promocji zdrowia wśród mieszkańców. W tym roku ten zaszczyt przypadł Polkowicom. „Zdrowe Miasta” to światowe stowarzyszenie działające pod egidą WHO – Światowej Organizacji Zdrowia. Polska organizacja skupia aktualnie 41 miast – większych i mniejszych, które za priorytet postawiły sobie zdrowie swoich mieszkańców. Łącznie te działania skierowane są do 7 milionów Polek i Polaków. Główna siedziba tego stowarzyszenia to Łódź. Celem podstawowym to redukcja nierówności w zdrowiu wśród mieszkańców i pomoc środowiskom wspierających zdrowie. Wśród owych 8 mln w tym gronie dzięki władzom samorządowym i pasjonatom promocji zdrowia znalazło się około 18 tysięcy polkowiczan.

21849380_1786674261373012_1400728483_n IMG_20170920_140045 IMG_20170920_144325

Migawki z konferencji

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PLAKATY NA HAPPENING

22.09.2017

13:52

Monika

W Hufcu Pracy w Dzierżoniowie 21 września 2017 r. odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których młodzież przygotowywała plakaty na planowany sobotni happening. Wspólna praca była dobrym momentem, aby porozmawiać o  osobach z zaburzeniami psychicznymi i tolerancji ogólnie pojmowanej. Zespół Ośrodków Wsparcia z Bielawy zaprosił uczestników Hufca Pracy w Dzierżoniowie do udziału w Projekcie„ Nie jestem inny, nie jestem gorszy” współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”.

20170921_110551 20170921_111440

Młodzież podczas przygotowania plakatów na happening

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

NOWE MIEJSCA PRACY W BOLESŁAWCU – RHENUS LOGISTICS

21.09.2017

14:52

Monika

W dniu 20.09.2017 Kadra Młodzieżowego Centrum Kariery OHP została zaproszona przez Agencją Zatrudnienia Manpower na otwarte spotkanie rekrutacyjne w biurze Manpower w Bolesławcu. Agencja Zatrudnienia obecnie poszukuje osób do nowo otwartej firmy logistycznej w Bolesławcu Rhenus Logistics na stanowiska : operator wózków widłowych wysokiego składu oraz pracownik magazynu.
Konsultant ds. aplikacji Pani Dagmara Gajowska przekazała zebranym uczestnikom podstawowe informacje dotyczące działalności firmy Rhenus, warunki zatrudnienia oraz dodatkowe benefity, z których mogą skorzystać pracownicy.

kandydat podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Spotkanie rekrutacyjne w biurze Manpower w Bolesławcu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WYBORY RADY MŁODZIEŻY W TRZEBNICKIM HUFCU PRACY

21.09.2017

14:49

Monika

Od 11 września w naszym hufcu trwała kampania wyborcza do  Rady Młodzieży na rok szkolny 2017/2018. Reprezentacja  hufca, czyli  nasi  liderzy są ważną  grupą , mającą wpływ  na to jak wygląda życie hufcowe. Aby  zatem  wybrać odpowiednie osoby, istotne  jest przeprowadzenie kampanii wyborczej, która pozwala  wybrać kandydatów, ich pomysły, jakie mają plany oraz co zrobić na rzecz hufca i uczestników. Kandydaci do Rady za pomocą plakatów wyborczych  przedstawiali pomysły na  swoje  działania. Prawo wyboru miał każdy uczestnik Hufca Pracy w Trzebnicy oddając  jeden  głos  na swojego  faworyta. Wybory odbyły się 20 września.

Mlodziez podczas wyborow Rady HP 1-48 Mlodziez podczas wyborow do Rady Hufca w Trzebnicy

Młodzież podczas wyborów do Rady Hufca w Trzebnicy

 

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SPOTKANIE PRACODAWCY W CENTRUM EDUKACJI I PRACY MŁODZIEŻY W JELENIEJ GÓRZE Z PRACOWNIKAMI REFUNDACJI

21.09.2017

14:44

Monika

Nowy okres szkolny rozpoczęty, co wiąże się również z  przyjmowaniem młodocianych pracowników na praktyki zawodowe i składaniem wniosków o zawarcie umowy o refundację  wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń. Wielu pracodawców zatrudniających młodzież wspomina o braku osób chętnych,  która chciałyby kształcić się w zawodach nauczanych i refundowanych . Jednym z takich zawodów jest zawód wulkanizatora.
 

Pracownik refundacji z pracodawca

Na zdjęciu: Z lewej strony: Barbara Trzepizur, z prawej strony: Grzegorz Dyśko

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY W MCK STRZELIN

21.09.2017

11:46

Monika

20 września 2017r. odbyły się warsztaty „ABC Prawa Pracy” organizowane przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Strzelinie we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy we Wrocławiu. Warsztaty adresowane były do osób młodych, poszukujących pracy, uczących się, chcących zapoznać się z tematyką prawa pracy. Młodzież podczas spotkania pozyskała informacje, które będzie można wykorzystać na początku swojej kariery zawodowej. Pani Agnieszka Czajkowska pracownik OIP Wrocław przedstawiła tematykę prawa pracy ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków pracownika, rodzajami umów o pracę, warunkami zatrudnienia osób młodocianych. Szczegółowo zostały omówione wszystkie zagadnienia oraz przedstawiono praktyczne przykłady ich stosowania, zarówno przez pracodawców jak i pracowników.

21931034_1464063303689781_1809541151_o

Pracownik OIP Wrocaw z młodzieżą


Zdjęcia/Tekst: M. Skuballa – specjalista ds. rozwoju zawodowego

OD WCZESNEJ EDUKACJI DO RYNKU PRACY

21.09.2017

11:41

Monika

Doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Legnicy- Grażyna Pichla i Joanna Wit w dniach 19-20.09.2017 w ramach kontynuowania projektu edukacyjno-zawodowego pod tytułem „Od wczesnej edukacji do rynku pracy” skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gościli w siedzibie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Legnicy tym razem uczniów Szkoły Podstawowej nr 20. Doradcy zawodowi już dużo wcześniej wpasowali się w obecnie obowiązująca reformę powrotu gimnazjalistów do szkół podstawowych, bowiem reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju szkolnego a także propozycja nowych rozwiązań w rozwoju szkolnictwa zawodowego silnie powiązanego z rynkiem pracy oraz zmiany w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych. Ponadto prowadzenie cyklicznych zajęć doradczych w tak wczesnym wieku zwiększa szanse na właściwe dokonywanie wyborów edukacyjno-zawodowych.

IMG_20170919_092922 IMG_20170920_091045

Doradcy zawodowi z MCIZ w Legnicy wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 20

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WARSZTATY EDUKACYJNE Z MŁODZIEŻĄ Z ZSP NR 2 W LUBANIU

21.09.2017

11:25

Monika

W dniu 19 września 2017r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży, która już niebawem wkroczy na rynek pracy. Zasadniczym celem spotkania było przygotowanie młodych osób do planowania własnej kariery zawodowej, a także dostarczenie rzetelnych i kompletnych informacji na temat aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Doradca zawodowy uświadomił uczestników, jak ważna w planowaniu własnej przyszłości zawodowej jest znajomość samego siebie, swoich mocnych i słabych stron, zdolności, zainteresowań, cech charakteru. Samowiedza bowiem ułatwia ustalenie swojego profilu zawodowego, a tym samym przyczynia się do wyboru zawodu zgodnie z predyspozycjami.

Mlodziez w trakzie warsztatow

Młodzież podczas warsztatów edukacyjnych

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI – ZAJĘCIA W LEGNICY

21.09.2017

11:16

Monika

Dnia 20.09.2017 r. w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Legnicy odbyły się warsztaty z młodzieżą uczącą się z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych  w Legnicy. Specjalista do spraw rozwoju zawodowego- Jerzy Młotek przeprowadził zajęcia związane z wejściem młodzieży na rynek pracy. Młodzież poznała metody poszukiwania pracy, profesjonalne konstruowanie dokumentów aplikacyjnych, a także jak zachowywać się na rozmowie rekrutacyjnej z pracodawcą. Uczestnicy zajęć obejrzeli film ,,Zawód przyszłości”. Dzięki urozmaiconym i aktywizującym metodom, przy wsparciu sprzętu multimedialnego, prowadzącemu zajęcia udało się zainteresować młodzież tematyką i zmobilizować ją do aktywnego uczestnictwa w warsztatach.

IMG_20170920_112857 IMG_20170920_112931

Młodzież podczas warsztatów ze specjalista ds. rozwoju zawodowego

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

I JESIENNE TARGI PRACY W STRZELINIE

21.09.2017

11:03

Monika

We wtorek 19 września 2017 roku z inicjatywy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie po raz pierwszy odbyła się jesienna edycja Targów Pracy. W wydarzeniu tym uczestniczył również Hufiec Pracy 1-63 ze Strzelina, który z ramienia Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP był także partnerem organizacji całego przedsięwzięcia. Trzecim organizatorem był Zakład Aktywności Zawodowej CELESTYN z  Mikoszowa. Partnerstwo trzech wymienionych instytucji wyniknęło nie tylko z wieloletniej przyjaźni i współpracy, ale przede wszystkim z tytułu ich działalności na arenie rynku pracy i aktywności zawodowej różnych grup społecznych, które te instytucje obejmują swoją działalnością i wsparciem. Dlatego też z prezentowanej oferty mógł skorzystać absolutnie każdy. Młody, starszy, uczeń, pracownik, bezrobotny, niepełnosprawny- każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

zdj.1 Otwarcie Jesiennych Targow Pracy zdj 2. Stoisko Hufca Pracy 1-63 w Strzelinie i MCK OHP w Strzelinie

zdj.1 Otwarcie Jesiennych Targów Pracy
zdj. 2. Stoisko Hufca Pracy 1-63 w Strzelinie i MCK OHP w Strzelinie

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KOLEJNY KURS W MCK GÓRA JUŻ NA PÓŁMETKU

19.09.2017

14:28

Monika

Od 11 września 2017 roku w Młodzieżowym Centrum Kariery w Górze trwa kolejny kurs zawodowy. Sześcioro uczestników zdobywać będzie uprawnienia nowoczesnego magazyniera z obsługą komputera, kas fiskalnych oraz obsługą wózka jezdniowego z napędem silnikowym.
Kursanci to grupa młodych ludzi wymagająca szczególnej troski. Nie posiadają oni odpowiedniego wykształcenia, kwalifikacji, ani umiejętności właściwego funkcjonowania na rynku pracy. Młodzi ludzie świadomi swoich braków, chętnie biorą udział zarówno w kursach zawodowych jak i innych formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wszystko po to, by poprawić swoją  trudną sytuację na górowskim rynku pracy. Uczestnicy mają świadomość tego, że wsparcie aktywizacyjno – doradcze i zdobyte kwalifikacje zawodowe w znacznym stopniu poprawią ich życiową sytuację.

20170918_110111 20170918_110644

Uczestnicy kursu

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

W GOŚCINIE U HRABINY VON REDEN • JESIEŃ ZE SZTUKĄ W BUKOWCU

19.09.2017

14:18

Monika

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP W Mysłakowicach wzięła udział w festiwalu popularyzującym dziedzictwo historyczne i kulturowe kotliny jeleniogórskiej. Podczas festiwalu nasi uczestnicy mieli okazję do przedstawienia swoich umiejętności gastronomicznych oraz kelnerskich. Przygotowali na galę potrawę wpisaną na „Listę Produktów Tradycyjnych” województwa dolnośląskiego w 2008 r.- Czarne gołąbki krużewnickie.

Mlodziez OSiW OHP oczekujaca na rozpoczecie Gali Potrawa przygotowana przez Mlodziez z OSiW OHP Myslakowice Uczestni OSiW OHP Myslakowce podczas obslugi kelnerskiej

Zdjęcie 1: Młodzież OSiW OHP oczekująca na rozpoczęcie Gali

Zdjecie 2: Potrawa przygotowana przez młodzież z OSiW OHP Mysłakowice

Zdjęcie 3: Uczestnicy OSiW OHP Mysłakowce podczas obsługi kelnerskiej

 

 

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

DZIEŃ PORADNICTWA ZAWODOWEGO W TOWARZYSTWIE WIEDZY POWSZECHNEJ

19.09.2017

14:14

Monika

W dniu 15 września doradca zawodowy z MCK Zgorzelec Tomasz Mikołajczyk przeprowadził warsztaty z poradnictwa zawodowego w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej w Zgorzelcu. W spotkaniu uczestniczyły panie chcace podnieść swoje kwalifikacje i podjąć zatrudnienie. W trakcie spotkania doradca zawodowy omówił możliwości podjęcia pracy w charakterze pracownika biurowego, wymagania stawiane przez pracodawców oraz podstawowe zasady ułatwiające pracę w grupie.

Doradca zawodowy z uczestniczkami spotkania_

Doradca zawodowy wraz z uczestnikami warsztatów

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ŚMIECI TO PROBLEM WSZYSTKICH

19.09.2017

14:09

Monika

Problem śmieci to nie tylko problem tych co śmiecą. Nasza natura wymaga pielęgnacji i ochrony od wszystkich ludzi, dlatego też uczestnicy Hufca Pracy w Dzierżoniowie w poniedziałkowy poranek uzbrojeni w foliowe rękawiczki i worki wyruszyli, by walczyć z odpadami, zaśmiecającymi górskie ścieżki. Po bardzo pochmurnych i zimnych dniach, miło było się przejść górskim szlakiem, powdychać rześkie powietrze, nacieszyć się promieniami słońca i przy okazji wziąć udział w szlachetnej akcji „ Sprzątanie świata- Polska”.

20170918_091902 20170918_093838 20170918_090609

Uczestnicy Hufca podczas akcji "Sprzątanie świata- Polska"

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

BOLESŁAWIECKI DZIEŃ WALKI Z RAKIEM

19.09.2017

14:05

Monika

W sobotnie przedpołudnie 16.09.2017r., uczestnicy Hufca Pracy w Bolesławcu wraz z wychowawcą Bożeną Chmielowską aktywnie włączyli się w uroczyste obchody VI Bolesławieckiego Dnia Walki z  Rakiem w  Powiecie Bolesławieckim. Organizatorem obchodów był bolesławiecki Klub Amazonek. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie społeczeństwu, że „rak to nie wyrok” i można z nim wygrać, jeżeli zacznie się działać w odpowiednim czasie. Podczas przemarszu, który zakończył się w Teatrze Starym, jego uczestnicy rozdawali przechodniom ulotki zachęcające do regularnych badań oraz obserwacji własnego ciała, co pozwala zauważyć pierwsze symptomy wielu chorób nowotworowych i rozpoczęcie leczenia zakończonego sukcesem.

Rozdawanie ulotek przez uczetnikow Hufca Pracy Obchody Dnia Walki z Rakiem

Zdjęcie 1: Obchody Dnia Walki z Rakiem

Zdjęcie 2: Rozdawanie ulotek przez uczetników Hufca Pracy

Tekst: Bożena Chmielowska, Wychowawca HP Bolesławiec
Zdjęcia: Beata Janiec

 

OHP NA TARGACH PRACY W ŚWIDNICY

19.09.2017

13:59

Monika

W dniu 15 września 2017 roku Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Wałbrzychu reprezentowane przez: Ilonę Janecką, Sylwię Maciejowską, Urszulę Oleksy - doradców zawodowych oraz Mariolę Anioł - pośrednika pracy  wzięło udział w Targach Pracy, które odbyły się w Sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Targi zorganizował Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy oraz Miasto Świdnica  w ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica” dla lokalnej społeczności pod hasłem: „Praca w zasięgu ręki”. Uroczystego otwarcia dokonał pan Tadeusz Kotlarski- dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy. Przedsięwzięcie skierowane było do osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia stałego jak i krótkoterminowego, miało na celu umożliwienie przeprowadzenia wstępnych rozmów kwalifikacyjnych i rozpoczęcie procesów rekrutacyjnych.

Stoisko OHP. W trakcie targow

Stoisko OHP podczas Targów Pracy

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HP 1-47 PODCZAS JESIENNYCH GIMNAZJALNYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH W BYSTRZYCY OŁAWSKIEJ

19.09.2017

13:48

Monika

W dniu 16 września 2017 r. reprezentacja Hufca 1-47 we Wrocławiu pod opieką wych. Ryszarda Gosa wzięła udział w Jesiennych Gimnazjalnych Biegach Przełajowych. Organizatorem było Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Oławie. W zawodach udział wzięły reprezentacje Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych terenu powiatu oławskiego. Do udziału w igrzyskach zaproszona została reprezentacja Hufca Pracy 1-47 - grupa wychowawcza w Oławie. Przed startem opiekunowie grupy wręczyli swoim podopiecznym karty startowe, które uprawniały do wzięcia udziału w igrzyskach.

100_1802 100_1807 100_1819

Zdjęcie 1, 2: Uczestnicy Hufca podczas biegów przełajowych

Zdjęcie 3: Uczestnicy na podium

 

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »
1234...5

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007