logo

     

 

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

 

UCZESTNICY PROJEKTU "EUROPA ZAWODOWO" NA STAŻU WE WŁOSZECH

08.09.201713:58

Monika

Z początkiem nowego roku szkolnego 9-osobowa grupa młodzieży projektu "Europa Zawodowo" podjęła nowe wyzwanie 60–dniowego stażu we Włoszech. Celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej młodzieży w wieku 18-24, należących do grupy NEET. Przygotowania do wyjazdu odbyły się w okresie wakacyjnym w  Ochotniczym Hufcu Pracy 1-48  w Trzebnicy, podczas których młodzież miała możliwość skorzystania z lekcji nauki języka angielskiego, przygotowania kulturowego dotyczącego regionu Emilia-Romania we Włoszech, spotkania z prawnikiem oraz opracowania wspólnie z doradcą zawodowym z MCIZ OHP  Indywidualnego Planu Działania. 

Uczestnicy rojektu W drodze przez Bolzano

Zdjęcie nr 1- Młodzież projektu

Zdjęcie nr 2- Krajobraz podczas podróży przez Bolzano

04.09.2017 wyjechaliśmy z Polski do Włoch do Bolonii. Podróż była długa i męcząca, ale widoki jakie mogliśmy podziwiać podczas jazdy autokarem, przede wszystkim w miejscowości Bolzano cieszyły nasze oczy. Bolonia przywitała nas piękną pogodą więc cała grupa pełna entuzjazmu wyruszyła do centrum miasta. Punktem wyjściowym do zwiedzania był boloński rynek czyli Piazza Maggiore, znajdujący się pomiędzy rozlicznymi arkadami, których łącza długość to aż 35km. Uwagę też przykuły piękne zabytki: Bazylika San Petronio (św. Petroniusza)- jedna z największych świątyń chrześcijańskich, Dwie Wieże: Torre Asinelli i Garisenda, muzea, budynki uniwersytetu a także liczne kościoły zapierały dech w piersiach.
Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem z panią Agatą, opiekunką grupy z ramienia Younet – włoskiej organizacji zajmującej się obsługą praktyk. Zaproponowała grupie zwiedzanie miasta w formie gry ulicznej. W dużej mierze polegała ona na nawiązaniu kontaktu z mieszkańcami Bolonii, którzy z ogromną ochotą pomagali w rozwiązywaniu zadań. Wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze z dużą ilością śmiechu. Nagrania i zdjęcia  z ich niecodziennej wycieczki będę świetną pamiątką na lata.

Teraz przed grupą stoi kolejne zadanie a mianowicie wykazanie się na stażu. Każdy jest pozytywnie nastawiony, nawet bariera językowa nie stanowi problemu. Większość uczestników jest już po spotkaniach i rozmowach  z pracodawcami. Będą sprawdzać swoje umiejętności jako kucharz, barman, ślusarz, grafik komputerowy, pomoc hotelarska. Wszyscy mają nadzieję, że staż, nowe doświadczenie, poznanie nowych osób i miejsc będzie miało pozytywny i mobilizujący wpływ na poprawienie swojej sytuacji życiowej 

Tekst : Agnieszka Januszowska – mentor

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007