logo

     

 

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

 

„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – PAMIĘĆ ODZYSKANA PO LATACH” MSZA ŚW. W KOŚCIELE P.W. ŚW. FAUSTYNY W GÓRZE

12.03.201814:26

Monika

Kto z nas w dzisiejszych czasach byłby w stanie tak poświęcić się dla swojego kraju? Na to pytanie już niech każdy z nas odpowie sobie sam. Kolejna lekcja wyjątkowa lekcja historii odbyła się w Kościele p.w. św. Faustyny w Górze w ramach pamięci o Żołnierzach Wyklętych, celebrował ją ksiądz Prałat Arkadiusz Wysokiński. W szpalerze weszliśmy do kościoła, towarzyszyła nam cisza i ogromna powaga słychać było każde uderzenie buta i komendy wydane przez dowódcę. Jako pierwsze do Kościoła weszły Mażoretki UKS Artis w Górze wnosząc dumnie portrety bohaterów.

Msza sw. za Zolnierzy Wykletych DSC_0132 Przekazanie ksiazki GRYF ks. Arkadiuszowi Wyokinskiemu

1,2. Msza św. za Żołnierzy Wyklętych
3. Przekazanie książki GRYF ks. Arkadiuszowi Wysokińskiemu

UKS Artis Gora Wspolne zdjecie

4. UKS Artis Góra
5. Wspólne zdjecie

"Czy będzie ktoś o nas pamiętał..." pytał Hieronim Dekutowski ps. Zapora. Tak, Panie Majorze. Nigdy nie zapomnimy... Msza św. poprzedzona została krótkim wprowadzeniem przez  Prezesa Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów pana Marcina Jabłońskiego, który wszystkim zgromadzonym przybliżył sylwetki „żołnierzy z lasu”, którzy w obronie Boga, Honoru i Ojczyzny poświęcili życie.  Żołnierze Wyklęci to określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Jeszcze do niedawna historia o nich milczała... Prowadzący przybliżył nam sytuację społeczno-polityczną, która ukształtowała losy Żołnierzy Wyklętych oraz politykę władz komunistycznej Polski wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego: propagandowe oczernianie, okrutne, bezprawne sądzenie i karanie oraz usuwanie z pamięci społecznej. Modlitwa dobiegła końca na rozkaz dowódcy wyszliśmy z kościoła, w oczach wiernych kręciły się łzy. Były wspólne zdjęcia, rozmowy i wymiana wrażeń. Osoby, które uczestniczyły w takim wydarzeniu po raz pierwszy podchodzili do młodzieży HP w Górze, do członków Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów zadawali mnóstwo pytań, padało wiele miłych i ciepłych słów. Po mszy św. na zaproszenie księdza Prałata spotkaliśmy się na plebani aby jeszcze wspólnie spędzić trochę czasu. Podczas spotkania pan Robert Świerszcz wręczył księdzu Arkadiuszowi Wysokińskiemu książkę napisaną przez Jarosława Wróblewskiego pt. „Gryf” gdzie siostra Faustyna odegrała bardzo ważną rolę i taka prośba była  samego autora, że ta ksiązka ma znaleźć się w zbiorach naszej Parafii p.w. św. Faustyny w Górze.   
Żołnierze Niezłomni walczyli o wolność ojczyzny ale nie doczekali wolnej Polski. Zginęli bohatersko, a wielu z nich nie ma nawet swoich grobów. Przez lata komunistycznej władzy byli wyszydzani i upokarzani, byli skazani na zapomnienie. Jednak pamięć o nich nie zginęła. Grupa samorządowa HP w Górze dba o to aby dziś na nowo stali się bohaterami. Dziękujemy Stowarzyszeniu Patriotyczny Głogów za współpracę, za ogromne serce i za tak cenną wiedzę...

Tekst: Agnieszka Michalewska- wychowawca HP
Zdjęcia: Zofia Świerszcz- Komendant HP

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007