logo

     

 

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

 

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY W WAŁBRZYSKIM HUFCU

13.03.201813:32

Monika

Młodzież z wałbrzyskiego hufca, zainspirowana wiosenną aurą, rozpoczęła przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Z zapałem tworzone były kartki świąteczne, z których te najpiękniejsze wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie na Kartkę Wielkanocną. Podczas zajęć plastycznych toczyły się rozmowy dotyczące tradycji wysyłania najbliższym kartek z życzeniami.

20180313_111824(0) 20180313_112750

Młodzież podczas zajęć plastycznych

W Polsce zwyczaj składania życzeń w tradycyjny sposób sięga już ponad 100 lat. Na samym początku wysyłano czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Następnie, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały sobie od razu dużą popularność. Ważną rolę odgrywały w okresie II wojny światowej, ponieważ za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki świąteczne ponownie przeżywały swój renesans.
Obecnie istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnej kartki pocztowej – niektórzy decydują się składać życzenia bliskim za pośrednictwem SMS-ów, maili lub mediów społecznościowych. Te rozwiązania są oczywiście łatwiejsze, brakuje im jednak uroku papierowej pocztówki.
Uczestnicy zgodnie orzekli, że w tym roku będą kultywować tradycję i roześlą kartki wielkanocne. Osoba, która otrzyma takie życzenia na pewno to doceni. Warto więc poświęcić kilka minut na zakup i wypisanie świątecznej kartki, aby wywołać uśmiech na twarzy bliskiej osoby.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Zdral, wychowawca 1 – 30 HP w Wałbrzychu

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007