logo

     

 

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

 

II MIEJSCE NA OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „SPRAWNY W ZAWODZIE-BEZPIECZNY W PRACY”

15.05.201810:39

Agata

W uroczo położonym Wasilkowie na terenie Polesia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Dolnośląską Wojewódzką Komendę reprezentowali  kucharze w składzie: Martyna Drenia i Wojciech Sitek z Hufca Pracy Wałbrzych oraz fryzjer Michał Bokota z Hufca Pracy Dzierżoniów dzielnie walczyli o podium. Poziom był bardzo wysoki i taki też prezentowali nasi najlepsi uczestnicy. W części praktycznej poszło im rewelacyjnie, w teoretycznej muszą jeszcze troszkę popracować. Do egzaminu zawodowego zostało niewiele czasu. Konkurs „Sprawny w zawodzie –bezpieczny w pracy” Ochotnicze Hufce Pracy organizują dla kończących już etap kształcenia zawodowego uczestników trzeciego rocznika by sprawdzić poziom ich wiedzy i przygotować do egzaminu zawodowego, który jest uwieńczeniem ich kształcenia.

F1 F2 F3

1.Michał Bokota podczas egzaminu praktycznego
2.Wręczenie nagród przez Podlaskiego Wojewódzkiego Komendanta laureatowi
3.Fryzura wykonana na modelce

Jak widać możemy być dumni z naszych młodych mistrzów. Kucharze mimo, że nie zajęli miejsca na podium byli świetni, zajęli siódme miejsce za przesmaczną zupę krem z groszku, eskalopki z plackami ziemniaczanymi, sosem pieczarkowym i surówką z buraczka. Natomiast fryzjer Michał Bokota swoją fryzurą i kunsztem urzekł jury i zajął II miejsce na arenie ogólnopolskiej.
Konkurs składał się z dwóch części: pisemnego testu składającego się z 20 pytań oraz z części praktycznej podczas, której uczestnicy wykonywali na główkach treningowych podstawowe elementy fryzur (fale, loki, trwała ondulacja) i praca na modelce. Oceniana była dokładność wykonania, czas, dobór narzędzi i przyborów, materiałów oraz metod i technik wykonawczych.
W Polsce przygotowanie do zawodu fryzjera regulują przepisy wynikające z ustawy o systemie oświaty i ustawy o kodeksie pracy. Kształcenie zawodowe może odbywać się w szkole zawodowej wyposażonej w warsztaty lub w zakładzie fryzjerskim. Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może prowadzić właściciel zakładu fryzjerskiego, bądź wyznaczony przez niego pracownik. Osoba szkoląca musi posiadać, co najmniej tytuł mistrza oraz przygotowanie pedagogiczne. Uczniowi, który podejmuje praktyczną naukę zawodu w zakładzie fryzjerskim przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w całości naszym uczestnikom finansuje jednostka rynku pracy OHP. Współpraca jest korzystna dla wszystkich stron. Młody człowiek już w trakcie kształcenia uczy się zarabiać i gospodarować własnymi dochodami. Jest dla niego motywatorem, ale nie to decyduje o sukcesie zawodowym. Oprócz miłości do tego co się robi potrzeba wytrwałości i solidnej pracy, zarówno w szkole jak i u pracodawcy.
Organizatorom ukłony za miłe przyjęcie i niezapomniane chwile razem spędzone. Należy dodać, że uczestnicy konkursu dzięki nim mieli okazję poznać wielokulturowość Polesia, zwiedzali przepiękną okolicę położoną w malowniczym zakątku Polski i przemierzali Szlakiem Tatarskim. Byli w meczecie Tatarów, synagodze, cerkwi, Świętej Wodzie z górą krzyży, Puszczy Knyszyńskiej, Białymstoku. Gratulujemy naszym uczestnikom sukcesów.
A gimnazjalistów zachęcamy do podjęcia nauki w szkole zawodowej i dołączenia w nasze szeregi. Naprawdę warto!

Jadwiga Hajduk-Stalica - Komendant Hufca Pracy w Dzierżoniowie

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007