logo

     

 

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

 

KADRA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY SZKOLI SIĘ

16.05.201813:13

Agata

W dniu 15 maja Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Dzierżoniowie zorganizowało we współpracy z Aresztem Śledczym w Dzierżoniowie szkolenie „Bezpieczni w służbie i w pracy”. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Centrum Edukacji i Pracy OHP w Wałbrzychu oraz kadra  hufców pracy z Bielawy, Dzierżoniowa i Świdnicy.  
Szkolenie poprowadzone zostało przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej we Wrocławiu. Składało się z dwóch modułów teoretycznego i praktycznego. Pierwszy z nich poprowadziła psycholog więzienny  Pani Monika Haliogowska-Kiełbus, która w bardzo ciekawy i praktyczny sposób omówiła sposoby rozładowywania napięcia i stresu wynikającego z kontaktu z agresywnym klientem.

d1 d3 d2
1.Uczestnicy szkolenia -  kadra OHP
2.Prowadząca model teoretyczny Pani Monika Haliogowska-Kiełbus psycholog więzienny
3.Ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy

Poruszyła również temat wypalenia zawodowego, podłoża jego powstawania i możliwości radzenia sobie w sytuacji, kiedy zaczyna ono nas dotyczyć.
Część druga, praktyczna, wzbudziła wśród uczestników największy entuzjazm. Poprowadzona przez dyplomowanego ratownika medycznego i funkcjonariuszy grupy interwencyjnej dotyczyła udzielania pierwszej pomocy oraz technik obrony przed agresją klienta mających miejsce w małych, wąskich pomieszczeniach, przy użyciu przedmiotów dostępnych w trakcie wykonywania pracy, np. w biurze. Uczestnicy spotkania mieli możliwość przećwiczyć na fantomach wykonywania masażu serca oraz układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Podczas ćwiczeń z technik samoobrony poznali podstawowe chwyty, które mogą się przydać w przypadku nagłego ataku lub innego nieprzewidzianego zachowania trudnego klienta.
Biorąc pod uwagę, że coraz częściej w swojej pracy mamy do czynienia z petentem trudnym, roszczeniowym ale także i agresywnym, zdobyta wiedza i umiejętności bezsprzecznie przydadzą się nam w codziennej pracy. Jednocześnie po cichu każdy z nas liczy na to, że nie będzie musiał jej  jednak nigdy wykorzystać.

Tekst/Foto: Joanna Kosowska- doradca zawodowy MCKOHP Dzierżoniów

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007