logo

     

 

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

 

SZLAKIEM ZABYTKÓW Z PRZESZŁOŚCI

10.10.201808:15

Agata

Integracja, przyjaźń, współpraca, przekraczanie barier i przezwyciężanie własnych słabości. Te hasła przyświecały uczestnikom Hufca Pracy 1-34 w Ziębicach w trakcie wycieczki , która odbyła się dnia 8 października 2018 r. w ramach realizacji wojewódzkiego programu ,,Witamy w OHP”” przez Hufiec Pracy 1-34 Ziębice . Uczestnicy  mieli okazję wziąć udział w rajdzie po najciekawszych miejscach miasta, trasą ścieżki dydaktycznej "Ząbkowice Śląskie - moje miasto". Uczestnicy wycieczki obejrzeli zabytki rynku - ratusz i urokliwe kamieniczki.
Następnie wycieczka udała się w kierunku Krzywej Wieży, Pan przewodnik opowiedział o architekturze i zabytkach Ząbkowic Śląskich. Kolejnym punktem był najstarszy budynek mieszkalny w Ząbkowicach Śląskich, zwany Dworem Rycerza Kauffunga, został wybudowany w 1526 r, obecnie Izba Pamiątek, w której uczestnicy  mogli zobaczyć m.in.: meble śląskie, kufry posażne, rzemieślnicze skrzynki cechowe, starą broń, starodruki, sprzęt gospodarstwa domowego, wyroby rzemieślnicze, eksponaty etnograficzne, kafle piecowe, minerały, zabytki sakralne i archeologiczne oraz znajdującą się wewnątrz domu studnię o głębokości 20 m.

zi1 zi2 zi3
Młodzież z Hufca Pracy z Ziębic realizuje wojewódzki program "Witamy w OHP"

W Izbie Pamiątek znajduje się też osobliwa atrakcja Laboratorium doktora Frankensteina z ekspozycją dziwnych i tajemniczych przedmiotów, związanych z legendą o słynnym potworze. Młodzi wysłuchali także legendy o Ząbkowicach Śl.
Kolejnym punktem programu był zamek, gdzie wraz z przewodnikiem młodzież zwiedziła ciekawe ekspozycje tematyczne. Aby nie była to jedynie zwykła czterogodzinna  wycieczka po mieście, na każdym etapie rajdu, poza opowieściami związanymi z historią danego miejsca, na uczestników  czekały także specjalne zadania, jedno teoretyczne, drugie praktyczne. Obejście miejsca zabytkowego i znalezienie informacji, kiedy powstała, a później policzenie ile wieków minęło od tego czasu, tylko z pozoru wydaje się być proste.  Dla części uczestników była to pierwsza okazja, aby zobaczyć z bliska niektóre z ząbkowickich zabytków, wielu z uczestników hufca  dojeżdża bowiem do Ząbkowic Śl. z innych miejscowości. Choć są więc w Ząbkowicach Śl. praktycznie codziennie, nie mają zbyt wielu okazji, aby go zwiedzić. Mogli więc nadrobić te zaległości i przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z historią i dziejami miasta oraz w trakcie wycieczki poświęcić czas  na wzajemne rozmowy  w celu lepszego poznania się. Uczestniczenie uczestników hufca a w szczególności uczestników  I rocznika w wycieczce, stało się doskonałą okazją do wzajemnego poznania się, przełamania pierwszych lodów, aby bezstresowo i optymizmem pracować w nowym roku szkolnym.
Na zakończenie wycieczki odbył się spacer po parku miejskim oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Autor artykułu i zdjęć: Małgorzata Bukowska-st.wychowawca

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007