logo

     

 

Dolnośląska WK
ul. Wybrzeże J. Słowackiego 9
(wejście od ul.Mazowieckiej)
50-413 Wrocław
tel.:71 344-65-70, fax.:71 342-49-01

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

 

 

ŚWIĘTA TUŻ TUŻ…

05.12.201813:16

Agata

W kącie już choinka stoi,
obok bombki leżą wszędzie,
kiedy tato ją przystroi, najpiękniejsza w świecie będzie!
Mama się po kuchni krząta,
i jest bardzo czymś przejęta.
Babcia dom z uśmiechem sprząta,
Prawda, przecież idą Święta!

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach z ogromnym zaangażowaniem szykuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Aby jednak dni te były wyjątkowe i spędzane w miłej atmosferze, należy zadbać o ład, porządek, wystrój w swoim otoczeniu. Już od kilku dni, na zajęciach warsztatowych z wychowawcami, uczestnicy szyją, wycinają, malują, rysują, kleją. W ten sposób powstają przepiękne aniołki, choinki, reniferki, bałwanki.

za mlodziez przy pracy za uczestnicy prezentuja wykonane ozdoby
1. Młodzież podczas pracy.
2. Uczestnicy prezentują własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe

Półki sklepowe aż uginają się od ozdób świątecznych, jednak to te własnoręcznie wykonane przedmioty mają wyjątkowy, niepowtarzalny charakter, gdyż osoba, które je wykonuje, pozostawia w nich cząstkę siebie – swój talent, serce. Ozdoby bożonarodzeniowe sprawią, że już każdego dnia, aż do samych Świąt Bożego Narodzenia wszyscy uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania czują świąteczną atmosferę. Sama praca  w grupie przynosi wiele korzyści – tworzą się więzi, przyjaźnie, uczestnicy uczą się współpracy, kreatywności, dbają o materiały, których używają.

Nasze ozdoby są tzw. rękodziełem, czyli wyrobem nieprzemysłowym, będącym pod wieloma względami dziełem o walorach artystycznych. Kiedyś rękodzieło kojarzone było tylko z wyrobem ludowym, obecnie poszerzyło swoje znaczenie. Na takie ręcznie wykonane ozdoby mówi się „hand made”. Osoby wykonujące je muszą kierować się w swojej pracy wyobraźnią, zacięciem artystycznym. Dzięki poradom wychowawców, młodzież dowiedziała się, jak łączyć ze sobą różne materiały, by stworzyć coś niepowtarzalnego, oryginalnego. Wielu uczestników ma bardzo wyczulony zmysł artystyczny i często zaskakują swoimi fantastycznymi pomysłami.
Jesteśmy dumni ze swojej pracy i sprawia nam ona ogromną przyjemność i satysfakcję. Czekamy na Święta z ogromną niecierpliwością.


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Przybysz  – wychowawca OSiW OHP  w Ząbkowicach Śląskich

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP Wrocław 2007